Son dakika... Türkiye 'Ülkene dön!' dedi

AJANSLAR |  15 Mayıs 2018 Salı - 16:00 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 17:41

Gelen son dakika haberlerine göre, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail'in Ankara büyükelçisine 'Ülkene dön' dendi.


Dışişleri kaynakları: "İsrail Büyükelçisi Bakanlığımıza davetle istişareler için Tel Aviv Büyükelçimizi Türkiye’ye çağırdımız iletilmiş, kendisinin de bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirilmiştir."

 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Naeh Bakanlığa çağrıldı  ve dün Gazze sınırında 60 Filistinlinin hayatını kaybetmesi ve 2 bin 770'ten  fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar nedeniyle İsrail'in tutumu  protesto edildi.

Naeh'e, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem'in istişareler  için Türkiye’ye çağrıldığı iletildi. Naeh'e ayrıca bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda  ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıması bölgede infiale  yol açtı.

 
İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto  etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 60  Filistinliyi şehit etti, 2 bin 770'in üzerinde Filistinliyi yaraladı. İsrail'in  Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren Türkiye, şehit  Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı aldı.
 
Naeh'in dün kişisel hesabından attığı bir tweet oldukça tepki çekmişti.