Son dakika... TSK ve ÖSO köyleri tek tek alıyor

AA/DHA |  30 Ocak 2018 Salı - 10:16 | Son Güncelleme : 30 01 2018 - 15:57

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteklediği Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güçler, Burseya Dağı'nın yanı sıra Afrin'in batısındaki bin rakımlı tepede de kontrolü tamamen ele geçirdi. Sinyal vericisinin bulunduğu stratejik tepenin ele geçirilmesiyle harekatın batı hattında önemli bir başarı sağlanırken, bölgede oluşturulan mevzilerde milli piyade tüfeği MPT-76 kullanan askerler de elleri tetikte bekliyor. Öte yandan 11.20'de gelen bilgiye göre TSK ve ÖSO, Mamal Uşağı'nın güneyindeki Halil Külkü köyünü ele geçirdi. Operasyonlar aralıksız devam ederken, Racu beldesine bağlı Süleyman Halil ve Sati Şaği köyleri PYD/PKK'dan arındırıldı. Böylede örgüt, Raco beldesi üzerindeki etkisini kaybetti. Burseya Dağı'nın eteklerinde bulunan Kastel Cindo köyü de teröristlerden alındı.


13.00: Burseya Dağı’nın eteklerinde kurulan ve Kürt kökenli Suriyelilerin yaşadığı Kastel Cindo köyü, TSK öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası teröristlerden tamamen temizlendi.

12.05: Türk Silahları Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin'in batısında bulunan Racu beldesine bağlı Süleyman Halil ve Sati Şaği köylerini PYD/PKK'dan arındırdı. Racu beldesinin çevresinde ele geçirilen köylerin ve stratejik tepelerin ardından terör örgütünün belde üzerindeki etkisi kırıldı. Böylece harekatın 11. gününde Afrin'in beş beldesinde 17'si köy, biri köy altı yerleşim ve 5'ü stratejik tepe olmak üzere 23 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

DAHA ÖNCE ELE GEÇİRİLEN KÖYLER

TSK ve harekata destek veren ÖSO güçleri, harekatın önceki aşamalarında, Bülbül beldesinde Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar ve Ursa köyleri ile Kürdo köy altı yerleşimini, Racu beldesinde Edamanli, Ali  Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı ve Mamel Uşağı köyleri ve 915. Tepe ile 740  Tepe'yi, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi ve Kara Mitlak köyü, Cinderes  beldesinde Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni, Şeran beldesinde de Burseya Dağı ve Kastel Cündo köyünü ele geçirmişti.

11.48: Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan, sınırın Suriye tarafındaki Cinderes bölgesi, 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından vuruluyor. Bölge, sınır karakollarındaki fırtına obüsleriyle karadan, savaş uçaklarıyla havadan yoğun ateş altına alındı. Bölgede etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesine karşın bombardıman ve uçak sesleri, yoğun olarak duyuluyor.

HEDEFLER VURULUYOR

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı yürütülen harekat kapsamında, terör hedefleri vurulmaya devam ediliyor.

STRATEJİK O TEPE DE ELE GEÇİRİLDİ

TSK'nin desteklediği ÖSO'ya bağlı güçler Burseya Dağı'nın yanı sıra Afrin'in batısındaki bin rakımlı tepede de kontrolü tamamen ele geçirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların bombardımanının ardından TSK unsurları tarafından desteklenen ÖSO güçleri tepede kontrolü aldı. Çıkan çatışmalarda 10 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgenin kontrolünün sağlanmasının ardından  sızma girişiminde bulunan teröristlerden 5'i daha Mehmetçik tarafından öldürüldü.  Sinyal vericisinin bulunduğu stratejik tepenin ele geçirilmesiyle harekatın batı  hattında önemli bir başarı sağlandığı belirtildi.

MEHMETÇİK MİLLİ TÜFEKLE NÖBETTE

Sınırdan 4 kilometre içerideki tepenin ele geçirilmesinin ardından TSK  unsurları güvenliği sağlamak için mevziler oluşturdu. Gece-gündüz mevzide elleri  tetikte nöbet tutan askerler arasında milli piyade tüfeği MPT-76 kullanan  Mehmetçik de dikkati çekti.

ETİKETLER