Son dakika: Teröristlere bir ağır darbe daha

AA |  29 Haziran 2018 Cuma - 13:58 | Son Güncelleme : 29 06 2018 - 16:39

TSK: Son 1 haftada operasyonda biri lider kadrosunda 56 terörist etkisiz hale getirildi


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yurt içi ve  Irak'ın kuzeyinde 22-28 Haziran'da gerçekleştirilen operasyonlarda, biri sözde  lider kadroda olmak üzere 56 terörist etkisiz hale getirildi. 
 
Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre,  22-28 Haziran'da PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş  güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Hakkari, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Ağrı Bitlis ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara  aralıksız devam edildi.
 
Operasyonlarda, biri sözde lider kadroda olmak üzere toplam 56  terörist etkisiz hale getirildi, 15 piyade tüfeği, bir tabanca olmak üzere 16  silah ele geçirildi.
 
Tespit edilen 22 el yapımı patlayıcı ile 7 silah mevzisi, sığınak ve  barınak imha edildi.
 
Operasyonlarda 4 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.
 
Yasa dışı geçişle mücadele
 
Yasa dışı geçişle mücadele kapsamında sınırlardan kaçak geçmeye  çalışan 3 bin 448 kişi yakalandı.
 
Terör örgütü PKK/KCK terör örgütünün en önemli finans kaynaklarından  olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan  tedbirler ve yürütülen operasyonlar sonucunda 27 bin 26 paket kaçak sigara ve 6  kaçak cep telefonu ele geçirildi.
 
Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlar
 
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kızılay, AFAD ve BM tarafından  sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği veren TSK,  Afrin'de hayatın normale dönmesi için çalışmalara devam etti.
 
Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist  sayısı 4513 oldu.
 
Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker  şehit oldu, 234 asker yaralandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart  itibarıyla kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama  faaliyetleri sürdürülürken harekat kapsamında bugüne kadar 243 mayın ve bin 283  el yapımı patlayıcı imha edildi.
 
Münbiç bölgesi
 
Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi  arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Haziran  2018'den bu yana 6 bağımsız devriye faaliyeti icra edildi.
 
Genelkurmaydan yapılan bilgilendirmede, önümüzdeki dönemde Türkiye ve  ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen iş birliği ve ortak çalışmalarla  Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ve bölgede  Türkiye-ABD denetiminde, huzur, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik  faaliyetlere devam edileceği bildirildi.

ETİKETLER