Son dakika... Her an savaş çıkabilir! Suudilerin planı...

GAZETEVATAN.COM |  10 Kasım 2017 Cuma - 17:03 | Son Güncelleme : 10 11 2017 - 17:56

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Hariri'nin Suudi Arabistan'da ev hapsinde olduğunu bildirdi ayrıca Suudi Arabistan'ın Lübnan'a kendi vizyonuna uygun birini getirmeye çalıştığını belirtti.


Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah,  istifa eden Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da ev hapsinde tutulduğunu bildirdi. 
 
Başbakan Hariri'nin Lübnan'a dönüşünün yasaklandığını bildiren Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Lübnan'a kendi görüşlerine uygun yeni bir Başbakan getirmeye çalıştığını bildirdi. 
 
Nasrallah, Suudilerin Lübnan'ın iç işlerine karışmasını ve Hariri'ye yaptıkları muameleyi kınadıklarını söylerken, bunun tüm Lübnanlılara bir hakaret olduğunu belirtti ve Saad Hariri'nin serbest bırakılarak Lübnan'a geri dönmesi çağrısı yaptıklarını belirtti.
 
İsrail'in Lübnan'la savaşının olası olmadığını ve Lübnan'daki mevcut siyasi krizin istismar edilmesine karşı İsrail'i uyaran Nasrallah ayrıca Suudi Arabistan'ın Lübnan meselesinde İsrail'in de parmağının bulunduğunu belirterek "Suudi Arabistan, İsrail'den Lübnan'ı vurmasını istedi." dedi.
 
Lübnan başbakanı Saad Hariri, kurduğu hükümetin Aralık 2016'da meclisten güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden cumartesi günü istifa ettiğini açıklamıştı. Konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine yönelik de bir suikast olabileceği endişesi taşıdığını" kaydetmişti.