Son dakika! Son anket yayınlandı, çarpıcı sonuç...

20 Kasım 2017 Pazartesi - 12:31 | Son Güncelleme : 20 11 2017 - 15:23

Anket şirketi ORC'nin 36 ilde yaptığı seçmenin yerel ve genele bakışını ölçtüğü ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Gündemin konuşulan konularının sorulduğu ankette 2 partinin oyları düştü. İşte bütün detaylar...


ORC Araştırma Şirketi, 9-15 Kasım arasında 36 ilde toplam 2674 katılımcı ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirdi. ORC, bu doğrultuda seçmenlere "Bu Pazar Genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?",  "Bu Pazar Yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?", "Size göre Türkiye’de erken yerel ve genel seçime ihtiyaç var mı?" sorularını yöneltti.
 
ERKEN SEÇİME OLSUN MU, OLMASIN MI
 
Araştırmaya göre seçmenler Türkiye'de erken yerel ve genel geçime ihtiyaç duymuyor. Erken seçime destek verenlerin oranı yüzde 30,2'de kalırken bunu reddedenlerin oranı ise yüzde 59,4.
 
 
 
'BU PAZAR SEÇİM OLSA' SÜRPRİZ YOK
 
Seçmen, en yakın genel seçimde ise tercihini değiştirmeyecek. Ankete göre, başta AK Parti olmak üzere partiler oy oranını koruyor.
 
Partilerin güncel oranları ise şöyle:
 
AK Parti: Yüzde 48,9
 
CHP: Yüzde 23,9
 
MHP:  Yüzde 10,2
 
HDP: Yüzde 7,5
 
İYİ Parti: 6,7
 
 
YEREL SEÇİMDE ORANLARI ADAY BELİRLİYOR
 
Karşımızda sadece genel seçim değil yerel seçim de var. Seçmen, yerelde genele göre daha farklı bakıyor. Çünkü aday faktörü önemli. 
 
Bu tespitler ışığında seçmenin yerel seçim tercihleri şöyle:
 
AK Parti: Yüzde 43,2
 
CHP: Yüzde 27,2
 
MHP: Yüzde 7,4
 
HDP: Yüzde 7,1
 
İYİ Parti: Yüzde 3,0
 
ADAYA BAĞLI: Yüzde 10,5
 
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A GÜVEN YÜKSEK
 
ORC, seçmene "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor musunuz?" sorusunu da yöneltti.  Seçmen, Erdoğan'a güvenini gösterdi.