Son dakika... Şok! Trump talimat verdi!

25 Ağustos 2018 Cumartesi - 9:06 | Son Güncelleme : 25 08 2018 - 9:06

ABD, Filistin'e 200 milyon dolarlık yardımı durdurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla Filistin'e yapılması planlanan 200 milyon dolarlık ekonomik yardımın başka yerlere aktarılacağını açıkladı.


ABD yönetimi, Filistin'e yapılması planlanan 200  milyon dolarlık yardımın, ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla başka yerlere  kaydırılacağını bildirdi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, üst düzey bir bakanlık yetkilisine atfen  konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
Açıklamada, Filistin Yönetimine verileceği ve Batı Şeria ile Gazze'de  kullanılacağı belirtilen 200 milyon doları aşkın kaynağın yeniden gözden  geçirildiği ifade edildi.
 
Trump'ın talimatıyla karar alındı
 
ABD ile Filistin arasındaki Orta Doğu Barışı eksenli gerginlik artarken yapılan söz konusu açıklamaya, şöyle devam edildi:
 
"Bu değerlendirmenin sonucunda, Batı Şeria ve Gazze'de kullanılması  planlanan 200 milyon doları aşkın ekonomik fon Başkan'ın da talimatıyla başka  yerlere kaydırılacak. Bu fonlar yüksek öncelikli başka projelere  yönlendirilecek."
 
Aynı açıklamada, uluslararası toplumun Gazze'ye yardım yaparken  karşılaştığı zorlukların göz önünde tutulduğu belirtildi ve "kentteki Hamas  kontrolünün şehirde yaşayanların hayatlarını riske attığı" iddia edildi.
 
Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan tek  taraflı kararının ardından iyice gerilen ABD-Filistin ilişkilerinin bu kararla  daha da negatif bir seyir izleyeceği belirtiliyor.
 
Kudüs kararının ardından Trump yönetiminin Orta Doğu Barış sürecindeki  arabulucu rolünü tamamen yitirdiği değerlendirmesi yapılırken, ABD Başkan  Yardımcısı Mike Pence, kararın ardından iki kez gittiği bölgede hiçbir Filistinli  yöneticiyle görüşememişti.