Son dakika: Üç il ve Irak’ın kuzeyinde 39 terörist etkisiz hale getirildi

10 Ağustos 2018 Cuma - 12:35 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 18:31

Türk Silahlı Kuvvetlerince 3-9 Ağustos'ta Şırnak, Siirt, Mardin ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 39 terörist etkisiz hale getirildi.


Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, 3-9  Ağustos tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt  içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Siirt, Mardin ile Irak'ın  kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara devam edildi.
 
Yürütülen operasyonlarda yurt içinde 24, yurt dışında 15 olmak üzere  toplam 39 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerden  4'ünün örgütün sözde lider kadrosundan olduğu belirlendi.
 
Operasyonlarda 19 piyade tüfeği, 3 tabanca ve bu silahlara ait  muhtelif mühimmat ile 2 RPG-7 roketatar, 28 el bombası, 7 telsiz, 158 kilogram  amonyum nitrat ele geçirildi, 12 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyonlar sırasında bir asker şehit olurken, 4 asker de yaralandı.PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu  ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen  operasyonlar sonucunda, 22 bin 448 paket kaçak sigara ve 100 kilogram uyuşturucu  ele geçirildi.
 
  
SURİYE'NİN KUZEYİ'NDEKİ OPERASYONLAR 
 
  
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen  terörist sayısı 4561 oldu.Terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker  şehit olurken, 240 asker de yaralandı. TSK ve Özgür Suriye Ordusu tarafından, 18 Mart itibarıyla kontrol  altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürüyor.  Bu kapsamda, bugüne kadar 262 mayın ve 1370 el yapımı patlayıcı tespit edilerek  imha edildi.
 
  
MÜNBİÇ  BÖLGESİ 
 
 Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi  arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran'dan bu  yana 27 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.
 

ETİKETLER