Son dakika... Haberler peş peşe geliyor! Rusya'dan İstanbul talebi

AJANSLAR |  05 Eylül 2018 Çarşamba - 10:21 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 19:11

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki durum İdlib'deki sorun çözülmeden normalleşmez" diye açıklama yaptı. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi ise "Kuzey Suriye'deki durumla ilgili Türkiye ile temas halindeyiz" açıklaması yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'deki hedeflerini vurduğunu kabul etti.Rusya'dan "İdlib'deki sorun çözülmeden Suriye normale dönemez" açıklaması geldi. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Suriye konusunda Türkiye, Fransa ve Almanya’yla İstanbul’da zirve yapmak istediklerini duyurdu.


Rsuya'dan peş peşe İdlib açıklamaları geliyor.. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya İdlib'de hedefi belil operasyonlar yapıyor. Suriye'deki duruma ilişkin ABD ile temas halindeyiz. Suriye'deki durum İdlib'deki sorun çözülmeden normalleşmez"" açıklaması yaptı.

İşte uçakların vurduğu İdlib'den ilk görüntülervideo için tıklayın

RUSYA'DAN TÜRKİYE'DE ZİRVE İSTEĞİ

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Suriye konusunda Türkiye, Fransa ve Almanya’yla İstanbul’da zirve yapmak istediklerini duyurdu.
 
Uşakov, bildiği kadarıyla bütün tarafların zirveyi onayladığını ve danışmanların zaman belirlemeye çalıştığını ifade etti.
 
Rusya İdlib konusunda 'sivil ölümlerinin önüne geçmek için Türkiye ile yakın şekilde çalışıyoruz' açıklamasında bulundu.
 
RUSYA ELÇİSİ: TÜRKİYE İLE TEMAS HALİNDEYİZ 

Öte yandan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ile görüşen Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ise  İdlib'deki opererasyonlarla ilgil Türkiye ile temas halinde olduklarını dile getirdi. Aleksey Yerhov Suriye ve özellikle Suriye'nin kuzeyindeki durum konusunda, Türk partnerleriyle çok sıkı, işbirliği ve temas içerisinde olduklarını vurguladı.Konunun sürekli gündemde olduğuna ve hiç gündemden düşmediğine işaret eden Yerhov, "Bu işbirliğimizin temelinde ortak yaklaşımların üretilmesi ve tesis edilmesinin temel amacı, kalıcı barışın tesisidir. Sayın Başkanımızın sözlerine yine yüzde yüz katılıyorum, 7-8 Eylül'de yapılacak zirvede, çözümün üretilmesi için mükemmel fırsat doğacaktır." diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ BAĞLANTILI HABER AJANSI FOTOĞRAFLAR PAYLAŞTI

 
El Kaide bağlantılı Ibaa Haber Ajansı bölgeden fotoğraflar paylaştı. 
 
 
Fotoğraflarda savaş uçaklarının vurduğu binalardan dumanların yükseldiği görülüyor. 

 
Havadan ve karadan çevresi ateş altında olan Suriye'nin İdlib merkezinin sakin olduğu görülürken kentteki milyonlarca kişi olası operasyonun tedirginliğini yaşıyor.

MUHALİFLER TANK PATLATMA GÖRÜNTÜSÜ YAYINLADI

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalifler, güdümlü anti-tank füzeleriyle (ATGM) Esed güçlerinin tankını yok ettiklerini duyurdu. T-72 model tankın, Ghab bölgesinde konuşlu olduğu da bugün öğle saatlerinde internetten yapılan açıklamada belirtildi. Olayın görüntüleri de yayımlandı.

 
 
CNNTÜRK ekibinden İsmail Umut Arabacı ve kameraman Hilmi Yaşa İdlib'de... Bölgeden ilk görüntüleri geçtiler. 
 
 
RUS UÇAKLARI HMEYMİM'DEN HAVALANDI
 
Rus uçaklarının Hmeymim Hava Üssü'nden havalandığı bildirildi. Rus jetlerinin İdlib'de Nusra cephesini hedef aldığı belirtilerek nüfus yoğunluğunun olmadığı alanların vurulduğu söylendi. 
 
RUSYA SALDIRILARI  KABUL ETTİ 
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Nusra cephesini vurduğunu belirterek Rus savaş uçaklarının İdlib'deki hedefleri bombaladığını kabul etti. 
 
"SURİYE NORMALE DÖNEMEZ"
 
Rusya'dan gelen açıklamada, "İdlib'deki sorun çözülmeden Suriye normale dönemez" denildi.
Rusya'nın Suriye'de muhaliflere yönelik saldırılarının "belirli ve kısmi hedeflere yönelik" olduğunu öne süren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ve Türkiye'yle İdlib hakkında yaptıkları temasların önemini de vurguladı.
 
 7-8 Eylül'de İran'da yapılacak üçlü zirve

Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, "7-8 Eylül'de İran'da yapılacak, Türkiye-Rusya-İran ülkelerinin katılacağı üçlü zirveden Türkiye'nin ne beklediğinin" sorulması üzerine, bölgede tarihi geçmişi olan, son derece tecrübeli ve bölge ile ilgili kararlarda başarıya ulaşan üç ülkeden bahsedildiğini belirtti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Suriye krizinde bugünkü noktaya gelinmesinde Astana ve Soçi süreçleriyle çok önemli adım attıklarını anlatan Bozkır, şöyle konuştu: "Adeta akamete uğramış Cenevre sürecinin canlandırılması için önemli bir adım teşkil etmiştir. Cuma günü Tahran'da yapılacak üçlü zirvenin sonuçlarından ben şahsen çok umutluyum. Çünkü, bölgeyi tanıyan, bölge ile ilgili sorumluluk üstlenmiş üç ülke bu bölgenin barış içinde en iyi şekilde geleceğe bakması için gerekli kararları alacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılacağı bu toplantıdan sonra yapılacak açıklamalarla da bunun pekiştiğini göreceğiz." - "Suriye topraklarında kalıcı barışın tesisi en büyük temennimiz" Büyükelçi Aleksey Yerhov ise aynı soruya ilişkin, Volkan Bozkır'ın ifadelerine yüzde yüz katıldığını belirterek, "Beraber düzenlemeye gayret gösterdiğimiz bu etkinlik, çok hassas tarihlerde yapılacaktır. Suriye topraklarında kalıcı barışın tesisi, en büyük temennimizdir." dedi.
Bozkır, "Rusya'nın İdlip operasyonu var. ABD'nin kaygıları var bununla ilgili. Türkiye ne tavsiye ediyor Rusya'ya, neler söylersiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "İdlib konusunda olsun, Suriye konusunda olsun, dostumuz Rusya Federasyonu ile her düzeyde çok yakın temas içerisindeyiz. Bizim bütün arzumuz, İdlib'de sivil insanlarla militan grupların ayırt edilmesi ve burada olabilecek herhangi bir harekat sırasında sivil kaybının ortaya çıkmamasıdır. Bunun sonucunda da herkesin son derece çekindiği göç dalgasının meydana gelmemesidir. Rusya Federasyonu ile bütün görüşmelerimizde bunlar ele alındı. Sanıyorum cuma günkü zirvede de bununla ilgili önemli kararlar alınacaktır."

Aynı soruyu yanıtlayan Aleksey Yerhov da Suriye ve özellikle Suriye'nin kuzeyindeki durum konusunda, Türk partnerleriyle çok sıkı, işbirliği ve temas içerisinde olduklarını vurguladı.

Konunun sürekli gündemde olduğuna ve hiç gündemden düşmediğine işaret eden Yerhov, "Bu işbirliğimizin temelinde ortak yaklaşımların üretilmesi ve tesis edilmesinin temel amacı, kalıcı barışın tesisidir. Sayın Başkanımızın sözlerine yine yüzde yüz katılıyorum, 7-8 Eylül'de yapılacak zirvede, çözümün üretilmesi için mükemmel fırsat doğacaktır." diye konuştu.