MİT, Suriye'de 9 teröristi yakalayarak Hatay'a getirdi

AA |  14 Eylül 2018 Cuma - 19:14 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 21:16

Hatay Valisi Erdal Ata, Zeytin Dalı Harekatı sırasında Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi ve akabinde Usta'nın naaşının kaçırılması olayına karışan 9 teröristin Afrin'in Raco beldesinde yakalanıp Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

Güvenlik kaynakları; MİT ve Jandarma’nın ortak operasyonu ile Türkiye’ye getirilen 9 YPG’linin, 2 askeri şehit etmesinin dışında, örgüt Afrin’den çekilirken halkın arasına karışarak şehirde kalan ‘uyuyan hücre’ elemanları olduğunu değerlendiriyor.


Ata, valilik binasında yaptığı basın açıklamasında, 3 Eylül 2018'de  Suriye'nin Afrin kenti Raco beldesinde MİT, jandarma istihbarat ve terörle  mücadele birimleri tarafından yakalanan Suriye uyruklu M.C'nin, YPG/PKK terör  örgütü üyesi olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Teröristin 2014 yılından itibaren Afrin bölgesinde terör örgütünün  sözde "asayiş yapılanması" içinde görev aldığını, Zeytin Dalı Harekatı öncesi ve  sonrasında istihbarat toplama faaliyetlerinde bulunduğunu itiraf ettiğini anlatan  Vali Ata, şöyle konuştu:

"Afrin bölgesinde icra edilen Zeytin Dalı Harekatı'nın 4'üncü günü  olan 23 Ocak 2018 tarihinde, Ömeruşağı köyü bölgesindeki operasyonda görevli  Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit  edilmesi ve akabinde üsteğmenimizin naaşının kaçırılması olayına karışan terör  örgütü üyelerinin isimlerini vermiştir. Bu itiraf neticesinde gözaltına alınan 3  kişinin de verdiği ifadeler doğrultusunda olaya karışan diğer 5 terörist ile  birlikte olayla ilişkisi olduğu tespit edilen 9 PKK/KCK-PYD/YPG örgütü mensubu,  Afrin'in Raco beldesinde yakalanmıştır."

Erdal Ata, 9 teröristin İçişleri Bakanlığı, Hatay Valiliği, MİT ve  adli makamlarca yapılan koordinasyon neticesinde yargılanmak üzere Suriye'nin  Afrin kentinde görev yapan MİT ve jandarma birimlerinin yürüttüğü başarılı  operasyonla Hatay'a getirildiğini kaydetti.

Ata, teröristlerin İl Jandarma Komutanlığındaki sorgularının ardından  adli makamlara teslim edileceğini belirtti.

Bir gazetecinin MİT'in son zamanlarda gerçekleştirdiği başarılı  operasyonlarıyla ilgili yorumlarını sorması üzerine ise Vali Ata, "MİT'in 2 gün  önce yaptığını biliyorsunuz, başarılı bir operasyonla Reyhanlı'daki patlamada  doğrudan doğruya görev alan bir terörist yakalandı ve ülkemize getirildi. Bunun  yanında Afrin bölgesinde de gerek MİT, gerekse jandarma istihbaratımız ve emniyet  istihbarat birimlerimiz çok başarılı operasyonlara imza atıyorlar. Belki bunların  hepsi basınla, kamuoyunla paylaşılmıyor ama orada gerçekten emniyet ve asayişin  sağlanması için canla başla çalışıyorlar. Birçok olayı meydana gelmeden  arkadaşlarımızın fedakarca çalışması sonrasında önlemiş oluyoruz." yanıtını  verdi.

Ata, hem MİT'te görev yapan hem de jandarma ve emniyette fedakarca  çalışan ekipleri kutladığını dile getirdi.

Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik'in yakalanmasının ardından  gözaltılarının devam edip etmeyeceği konusundaki bir soruya ise Erdal Ata,  "Muhtemelen olaya karışan başka isimlerin olduğunu da biliyoruz. İnşallah onların  da gereğini yapacağız." şeklinde cevap verdi.

Toplantıda Vali Ata'ya, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin de  eşlik etti.

9 TERÖRSİT 'UYUYAN HÜCRE' ELEMANLARI ÇIKTI

Güvenlik kaynakları; MİT ve Jandarma’nın ortak operasyonu ile Türkiye’ye getirilen 9 YPG’linin, 2 askeri şehit etmesinin dışında, örgüt Afrin’den çekilirken halkın arasına karışarak şehirde kalan ‘uyuyan hücre’ elemanları olduğunu değerlendiriyor.

 

ETİKETLER