Son dakika | Mursi Kahire'de defnedildi

AA |  18 Haziran 2019 Salı - 6:14 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 9:32

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin cenazesi, Kahire'de yoğun güvenlik önlemleri  altında yerel saatle 05.00'te Kahire'de defnedildi.


Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.
Yerel basında yer alan haberlerde de Mursi'nin duruşma esnasında  hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi.Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi,  yaşamını yitirdi.
 
Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü  bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden  kaynaklandığı" iddia edildi. Mısır Başsavcılığı daha önce yaptığı açıklamada, Mursi'nin hastaneye  getirildiğinde vefat etmiş olduğunu bildirdi.
 
MISIR'DA ALARM VERİLDİ
 
Mursi'nin vefatının ardından ülkede  alarm durumu ilan etti. 
 
SAAT 05.00'TE DEFNEDİLDİ 
 
Mursi'nin cenazesi, Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki  Müslüman Kardeşler'in (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda toprağa  verildi.Yerel saatle 05.00'te gerçekleştirilen define, Mursi'nin ailesi ve  avukatlarının dışında kimse katılmadı. Muhammed Mursi'nin defni sırasında yoğun güvenlik  önlemleri alındı.
 
 
AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: MURSİ’NİN NAAŞINDAN KORKUYORLAR
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, darbecileri, "en temel insanlık  değerlerinin düşmanı ve insanları acımasızca öldüren bir şebeke" olarak  nitelendirdi.
 
Mursi'nin cenazesinin ailesine teslim edilmemesine tepki gösteren  Çelik, "Darbecilerin ellerinde en acımasız araçlar ve yöntemler var. Ama  Mursi'nin naaşından korkuyorlar. Bu hep böyledir. Onurlu olanın cansız bedeni  bile cesaret abidesidir. Onursuz olanlar ise ellerinde ölüm makineleriyle gezen  yaşayan ölülerdir." ifadelerini kullandı.
Çelik, şunları kaydetti: "Ahlaki ya da siyasal hakikat asla soyut değildir.  En somut, en canlı  hayat gerçeğidir. Ahlaki ve siyasal hakikate bağlı olanlar, hayatın canlı  tarafındadır. Dünyadan ayrıldıktan sonra da insanların hayatına haysiyetleriyle  yön vermeye devam ederler. Ellerindeki ölüm makineleriyle insanlık değerlerine  saldıranlar, yaşarken çürüyorlar. Mahkeme salonunda hayatını kaybetmiş onurlu  birinin naaşından korkuyorlar. Çürüyen, canlı olandan korkar."
 
Muhammet Mursi'nin tüm dünyanın gözü önünde adım adım öldürüldüğünü  vurgulayan Çelik, dünyanın yaşananlara ve darbecilere sessiz kalmasına tepki  göstererek, aynı odakların darbenin insanlık suçu olduğunu söylemek yerine,  darbecilerin "demokrasiyi inşa ettiğini" ileri sürdüklerine dikkati çekti.Demokrasiyi bir değer olarak değil, bir çıkar elde etme tekniği olarak  algılayanların ikiyüzlülüğünün çıplaklaştığını belirten Çelik, "Dünyanın onurlu  ve gerçekten demokrat insanları sesini şimdi yükseltmelidir. Şehit Cumhurbaşkanı  Mursi onurlu hayatına uygun şekilde defnedilmelidir." ifadesini kullandı.
Çelik, Mursi için kılınacak gıyabi cenaze namazlarına da değinerek,  şöyle devam etti:  "Tüm dünyada, şehit Cumhurbaşkanı için kılınan cenaze namazları dün  Kudüs'te başladı. Bugün Türkiye'de Cumhurbaşkanımızın katılımıyla milletimiz  tarafından eda edilecek. Kudüs'ten İstanbul'a, Türkiye'nin ve dünyanın her yerine  uzanacak. Mursi'nin naaşı ailesine teslim edilmelidir. Tüm dünya buna destek  vermelidir. Mursi bu dünyada sınavını onurlu bir şekilde cesaretle ve haysiyetle   verdi. Artık sınav tüm dünyanın sınavıdır. İnsanlık değerlerine sahip çıkma  sınavıdır."
 
 
 
Mısır'da askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan 67 yaşındaki Mursi,  "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda vefat etmişti.Muhammed  Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk  devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk  Cumhurbaşkanı olmuştu. Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından  Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri  darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

ETİKETLER

mursi haber