Son dakika: Meteoroloji uyarmıştı! İstanbul'da kar yağışı başladı

DHA |  04 Ocak 2019 Cuma - 7:13 | Son Güncelleme : 04 01 2019 - 11:21

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıların ardından, İstanbul'da gece saatlerinde beklenen kar yağışı, sabaha karşı başladı. Beylikdüzü ve çevre ilçelerde kar yağışı görülüyor. İstanbul genelinde ise yağış ve fırtına etkili olmaya devam ediyor. Kar yağışının önümüzdeki hafta ortasına kadar kentte etkisini sürdürmesi özellikle pazartesi ve salı günleri yoğunluğunu artırması bekleniyor.

Kar yağışı gece boyunca Trakya'da da hayatı olumsuz etkiledi. Kırklareli ve Tekirdağ'da okullar tatil edildi.


AKOM ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden, İstanbul başta olmak üzere  yurdun büyük bölümünün Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Balkanlar  üzerinden gelen soğuk havanın etkisi altına girdiği belirtilmişti. İstanbul'da ekipler kırmızı alarma geçkimşti. Yetkililer, gece boyunca hazır bekledi. Gece saatlerinde  sağanak yağmur etkili oldu. Sabah satalerinde ise bazı ilçelerde kar etkisini göstermeye başladı. 
 
 
SU BİRİKİNTİLERİ, SÜRÜCÜLERE ZOR ANLAR YAŞATTI
 
İstanbul'un bazı ilçelerinde sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan  yağış nedeniyle araç sürücüleri trafikte güçlükle ilerliyor. Hava tahminlerine ve durumuna göre çeşitli renklerle aydınlatılan tarihi bina, yeşil renkte aydınlatılıyorsa, havanın yağmurlu olacağı konusunda İstanbullular'a mesaj veriyor. Beyazıt Kulesi'nin ışıkları, havanın yağmurlu olacağına dair mesa içeren yeşil renk ile aydınlatıldı. 
 
İSTANBUL'DA ÖĞLE SAATLERİNE KADAR YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR
 
İstanbul'da tipi şeklinde yoğun kar yağışının özellikle Çatalca,  Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece gibi batı ilçelerinde etkili olacağı  duyurulmuştu. Beklenen kar yağışı, Beylikdüzü ve çevre ilçelerde sabaha karşı başladı.  İstanbul genelinde ise yağış ve fırtına etkili olmaya devam ediyor. Hava sıcaklıklarının 2 ila 6 derece azalacağı Marmara Bölgesi'nde, Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul'un batı çevrelerinde öğle saatlerine kadar yoğun kar yağışının olması tahmin ediliyor.Vatandaşların, kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.
 
 
EKİPLER ALARMA GEÇTİ 
 
Soğuk hava, fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışlı havanın önümüzdeki hafta ortasına kadar devam etmesi bekleniyor. İstanbul'un yüksek ve kırsal bölgelerinde kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. Yapılan meteorolojik uyarı doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) yönetiminde İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı'na bağlı 7.083 personel, 1.357 araç, 53 vinç-kurtarıcı, köy yolları için 147 traktör vatandaşların hava koşullarına bağlı sorun yaşamaması için teyakkuzda bekliyor. Metrobüs güzergâhında ise herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 33 kışla mücadele aracı çalışıyor.
Ayrıca İtfaiye, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Ulaşım, Destek Hizmetleri, Raylı Sistemler, Zabıta, Park Bahçeler, Çevre Koruma, Muhtarlıklar ve Gıda, Sağlık Daire Başkanlıkları, Beyaz Masa ve diğer ilgili müdürlükler, İETT, İSKİ, İSFALT, İGDAŞ, İSTAÇ, İSBAK, Metro İstanbul, Şehir Hatları temsilcileri AKOM'da görev başında.Vatandaşlarımız hava koşullarına bağlı oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı ihbar için 153 Beyaz Masa ve İtfaiye 110'u arayarak yardım alabilecekler.
 
 
KAR TRAKYA'DA DA ETKİLİ OLUYOR 
 
 
Trakya'da kar yağışı ve tipi etkili oluyor. Trakya genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 50'ye yakın köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ekipler, yolları ulaşıma açabilmek için kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.    
Edirne'nin kent merkezinde henüz etkili olmayan kar yağışı, güney ilçelerinde etkisini sürdürüyor.     
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altıntaş köyü, Sazlıdere, Çamlıca-Gökçetepe, Akçeşme-Boztepe arası köy yollarının ulaşıma kapandığını söyledi.     Uğur, ekiplerin yolları kısa sürede trafiğe açacağını belirtti.  Keşan'daki yoğun kar yağışı nedeniyle ilçede bugün eğitime ara verildi.  Meteorolojik verilere göre hava sıcaklığının sıfır derece ölçüldüğü kentte, kar yağışının aralıklarla yarına kadar etkili olması bekleniyor.     
 
KIRKLARELİ     
 
Kırklareli'nde yoğun kar nedeniyle 46 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.   Kar  yağışı, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolu ile Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde yoğun şekilde etkili oluyor. Kar kalınlığı ise Dereköy Sınır Kapısında 15, Kofçaz ilçesinde 20, Demirköy'ün Mahyatepe mevkisinde ise 30 santimetreye ulaştı.     
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu,  yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle 46 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.  Ekiplerin yol açma çalışmalarını, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle güçlükle yürüttüğünü ifade eden Kuşoğlu, 30'a yakın ekibin çalışmaları sürdürüğünü anlattı.     
 
Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri de kar yağışının etkili olduğu bölgelerde kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.     
 
Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre ise hava sıcaklığının sıfırın altında 3 derece olduğu bölgede, kar yağışının yarın akşam saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.     
 
TEKİRDAĞ     
 
Tekirdağ'da da etkili olan kar yağışı, gece yarısından sonra şehir merkezi, Malkara, Şarköy ve Hayrabolu ilçelerinde devam ediyor.     
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ana arterler ile Tekirdağ-Hayrabolu ve Tekirdağ-Malkara yolunda çalışma yapıyor.     
 
Süleymanpaşa, Hayrabolu, Şarköy ve Malkara ilçelerinde yağan kar, ilçelere bağlı mahallelerde de etkisini gösteriyor.
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekipleri de, bazı yollarda tuzlama ve kar küreme çalışması başlattı. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının aralıklarla devam edeceğini bildirdi.     
 
Öte yandan, kar yağışı nedeniyle Malkara ilçesinin ardından, Süleymanpaşa, Muratlı, Şarköy, Saray ve Hayrabolu ilçelerinde de taşımalı eğitime ara verildi. 
 
 ÇANKIRI'DA EĞİTİME KAR ENGELİ 
 
Çankırı'nın Orta ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi.
 
Orta Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı ve buzlanma riskine karşı bugün ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiği belirtildi. Hamile ve engelli kamu personelinin de izinli sayılacağı kaydedildi.     
 
Şabanözü ilçesinde ise taşımalı eğitim yapılan okullarda bugün eğitim yapılmayacak.
 
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu hariç yurt genelinde yağış bekleniyor. Antalya'nın doğu kesimleri, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile İstanbul'un batı kesimlerinde yoğun kar şeklinde görülecek yağışların; Ege, Akdeniz ve Orta Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı; iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
 
Rüzgarın ise güneyli, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli ve fırtına, yer yer fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
 
KARS, ARDAHAN, ERZURUM DONUYOR 
 
Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da  18, Kars'ta 17, Ağrı'da 9, Erzurum ile Iğdır'da 5 ve Erzincan'da 2 derece  kaydedildi.  Günün en yüksek hava sıcaklığının Erzincan'da 6, Iğdır'da 4,  Erzurum'da 2, Ağrı'da 1, Kars'ta sıfır ve sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da  2 derece olması öngörülüyor.   Kar kalınlığı Ardahan'da 25, Erzurum'da 24, Ağrı'da 20, Kars'ta 12 ve  Erzincan'da 3 santimetreye ulaştı.  Bölgede bir süredir özellikle gece saatlerinde aralıklarla etkili olan  kar sebebiyle Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 88, Sarıkamış Kayak  Merkezi'nde 74, Erzincan Ergan Kayak Merkezi'nde 52, Konaklı Kayak Merkezi'nde  48, Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi'nde 23 santimetre ölçüldü.  
 Yetkililer, Erzurum ve Erzincan çevrelerinde yer yer kuvvetli rüzgar,   bölge genelinde buzlanma ve don ile yer yer sis ve pus beklendiğinden  yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda sürücüler ile  ilgili kurumları uyardı.
 
 
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
 
Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı 6
 
İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerine kadar Silivri ve Çatalca çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. 5
 
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 9
 
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 15
 
Bursa: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4
 
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 14
 
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 14
 
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 17
 
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2
 
Diyarbakır: Çok bulutlu ve yağmurlu, kuzey ve yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu 7 
 

Trakya'da kar yağışı ve tipi etkili oluyor. Trakya genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 50'ye yakın köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ekipler, yolları ulaşıma açabilmek için kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.