Son dakika: Katar'la kritik imza atıldı

AA |  04 Eylül 2018 Salı - 16:24 | Son Güncelleme : 04 09 2018 - 18:59

Türkiye ile Katar, ticaret ve ekonomik ortaklık anlaşmasını parafladı. İmzalar, iki ülke ticaret bakanları tarafından atıldı.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye-Katar Ticaret ve  Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın (TEOA) paraflanmasıyla Türk-Katar dostluğunda  yeni bir aşama kaydedildiğini bildirdi. 
 
Pekcan ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin  Casim Al Sani, Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nı (TEOA)  paraflamak üzere bakanlıkta düzenlenen törende bir araya geldi.
 
Bakan Pekcan, heyetler arası görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada,  asırlardır devam eden Türk-Katar dostluğunda bugün yeni bir aşama kaydedildiğini  vurgulayarak, "İki ülke arasında dostluğun ve ekonomik ilişkilerin  pekiştirilmesiyle ilgili özel bir anlaşma paraflıyoruz. Anlaşmanın her iki  ülkenin ticaret erbabına hayırlı olmasını ve ticaretlerinin bereketli olmasını  diliyoruz." diye konuştu.
 
 
Ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılmasını amaçlayan söz konusu  anlaşmayla başta petrol türevleri doğalgaz gibi girdilerin ucuza teminiyle  üretimde maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor.
 
Telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye'nin  cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi  bir atılım sağlayacak.

ETİKETLER