Son dakika... Japonya'da 6.5 büyüklüğünde deprem

18 Haziran 2019 Salı - 16:42 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 16:42

Ülkenin kuzeyindeki Niigata'da 6.5 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Japon Meteoroloji Ajansı, tsunami uyarısı verdi.


 
Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Japonya'da 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Avrupa Sismolojik Araştırma Merkezi ise, sarsıntının büyüklüğünü 6.6 olarak veriyor.
 
Depremin merkez üssüne en yakın Japon yerleşimi, ülkenin kuzeyindeki Tsuruoka. Tsuruoka'nın depremin merkezine uzaklığı 22 kilometre.
 
Japon Meteoroloji Ajansı, ülkenin kuzey kıyıları için tsunami uyarısı verdi. Tsunami dalgalarının 1 metreyi bulabileceği belirtiliyor.
 
Japonya, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyada en fazla depremin meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.
 
Japonya'da bugüne kadar tarihin en büyük depremlerinden bazıları gerçekleşti. 2011 yılındaki 9 büyüklüğündeki sarsıntı ve peşinden ortaya çıkan tsunami, 15 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine yol açmıştı.
 

ETİKETLER

japonya son dakika rusya