Son dakika! İstanbul Valiliği açıkladı: Bazı okullar tatil edildi

27 Eylül 2019 Cuma - 10:10 | Son Güncelleme : 27 09 2019 - 11:11

İstanbul Valiliği, İstanbul Silivri'de dün meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, detaylı teknik inceleme yapılması öngörülen 9 ilçede, 14 okulda bugün eğitim-öğretime ara verildiğini duyurdu.


İstanbul Valiliği, 14 okul haricindeki 7 bin 46 okulda, eğitim-öğretime ara verilmesini gerektiren herhangi bir bulguya rastlanmadığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklama şu ifadeler kullanıldı: 
 
"Marmara Denizi, Silivri açıklarında dün meydana gelen deprem sonrasında faaliyete başlayan İstanbul Valiliği Acil Durum Yönetim Merkezi, çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmektedir.
 
Bu kapsamda;
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekiplerimizce hastane, okul ve kamu binaları öncelikli olmak üzere, hasar ihbarı yapılan mesken ve işyerlerinde “ön tespit” incelemelerine başlanmıştır.
 
SAĞLIK
 
Bu çalışmalarında Silivri ve Küçükçekmece ilçelerimizdeki 2 hastanemizde yapısal olmayan küçük çaplı hasar tespit edilmiş, ancak hastanelerimizde hizmetin sunumuna engel bir durumun bulunmadığı anlaşılmıştır.
 
EĞİTİM
 
Hasar ihbarında bulunulan (55) okulumuzun tamamı kontrol edilmiş, detaylı teknik inceleme yapılması öngörülen (14) okulumuzda bugün (1 gün süreyle) aşağıda belirtilen okullarımızda eğitim-öğretime ara verilmiştir.
 
Belirtilen okullar haricindeki (7046) okulumuzda, eğitim-öğretime ara verilmesini gerektiren herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır.
 
KONUT VE İŞYERİ
 
İlimiz genelinde bu sabaha kadar, toplam 464 bina hakkında hasar ihbarında bulunulmuştur.
 
Bu yapılar, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nce oluşturulan 135 ayrı Ön Tespit İnceleme Ekibi tarafından en kısa sürede kontrol edilerek, ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.
 
Dün gece saatlerinde sosyal medya ve çeşitli sosyal ağlarda depreme ilişkin asılsız bilgi ve ses kayıtları paylaşanlar hakkında, adli ve idari makamlarca gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.
 
AFAD Acil Durum Yönetimi Merkezimiz, yaşadığımız depremin olumsuz etkileri ve önümüzdeki süreçte alınması gereken ilave tedbir ve kararların belirlenmesi için 24 saat esasına göre görev yapmaktadır.
 
Deprem sonrası hastanelerimize sevk edilen 34 vatandaşımızdan 20’si ayakta tedavi edilmiş,14 vatandaşımızın tedavileri çeşitli hastanelerimizde devam etmektedir.
 
Şehrimize geçmiş olsun diyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
TATİL EDİLEN OKULLAR
 
Sultangazi
 
İstiklal İlkokulu, İstiklal Ortaokulu
 
Gaziosmanpaşa
 
Vefa Poyraz Anadolu Lisesi
 
Bahçelievler
 
Rehberlik ve Araştırma Merkezi
 
Yenibosna Ortaokulu
 
Büyükçekmece
 
Mimar Sinan İlkokulu ve Ortaokulu
 
Silivri
 
Prof. Dr. Besim Üstünel Anaokulu
 
Arnavutköy
 
Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu
 
Küçükçekmece
 
Tahsin Banguoğlu İlkokulu
 
Nergiz Anaokulu
 
Atatürk Kız MTAL
 
Kanarya Ortaokulu
 
Maltepe
 
Halit Armay Anadolu Lisesi
 
Çatalca
 
Arif Nihat Asya MTAL
 
 
MARMARA EREĞLİSİ'NDE DE OKULLAR TATİL
 
Silivri merkezli dün meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde bugün için eğitime ara verildi. Marmara Ereğlisi'nde eğitime bugün için ara verilmesi kararı, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alırken, velilere de cep telefonu mesajıyla duyuruldu. Açıklamada, "İlçemizde meydana gelen deprem dolayısıyla İlçe Kaymakamlığımızca 27.09.2019 Cuma günü okullarımız bir gün süreyle tatil edilmiştir. Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize geçmiş olsun dileklerimizle duyurulur" denildi.