Son dakika: İstanbul'da helikopter düştü! İşte pilotun ilk sözleri...

06 Eylül 2018 Perşembe - 17:12 | Son Güncelleme : 06 09 2018 - 21:01

Bostancı açıklarında bir helikopter düştü. Helikopterde bulunan iki kişinin balıkçılar tarafından kurtarıldığı öğrenildi. Yaralılardan Halil Ünver'in durumunun ağır olduğu belirtildi.İstanbul Valisi Vasip Şahin yaptığı açıklamada, kurtarılan yaralıların İsmet Özgür ve Halil Ünver olduğunu söyledi.

Pilot İsmet Özgür hastanedeki ilk ifadesinde "Denize indirmeye çalıştım. Çakıldık" dediği belirtildi.

Helikopterin düşme nedeni belli oldu. Helikopter yıldırım çarpması sonucu düştüğü belirlendi.Helikopter kazasında yaralanan Halil Ünver hastanede hayatını kaybetti.


İstanbul Bostancı açıklarında helikopte düştü.Helikopterdeki  Helikopterdeki pilot  İsmet Özgürve iş adamı Halil Ünver çevredekiler tarafından kurtarıldı. Helikopterin Halil Ünver'e ait Ünver Havacılık adına kayıtlığı olduğu öğrenildi. Helikopteri kullanan ismin İsmet Özgür olduğu belirlendi. TC-HYU kuyruk tescilli helikopeter Kartal'dan Sefaköy'e gidiyordu.
 
İSTANBUL VALİSİ YARALILARIN İSİMLERİNİ AÇIKLADI
 
İstanbul Valisi Vasip Şahin, helikoperi kullanan İsmet Özgür ve yanında bulunan Ünver Havacılık'ın sahibi Halil Ünver'in yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.
 
Valilikten yapılan açıklamada ise  "İlimiz Maltepe ilçesi Bostancı sahilinde özel bir helikopter kazası meydana gelmiş olup iki kişi hafif yaralı olarak kurtarılmıştır. Teknik ekipler olay yerinde gerekli araştırma çalışmalarına başlamışlardır." denildi.
 
 
DENİZE İNMEYE ÇALIŞTIM: ÇAKILDIK
 
 Düşen helikopterden kurtarılan Öztürk'ün durumunun iyi olduğu öğrenilirken Halil Ünver'in ise bilincinin kapalı olduğu öğrenildi. Pilot İsmet Özgür hastanedeki ilk beyanında "Denize indirmeye çalıştım. Çakıldık." dediği belirtildi.
 
YILDIRIM ÇARPMASI SONUCU DÜŞTÜ
 
Görgü şahitleri ise helikopterin alçak uçuş yaparken yıldırım çarpması sonucu düştüğünü iletti.
 
 
HALİL ÜNVER HAYATINI KAYBETTİ
 
Helikopter kazasında yaralanan Halil Ünver hastanede hayatını kaybetti.
 
 

HALİL ÜNVER, TÜRKİYE'NİN LİSANSLI İLK HELİKOPTER PİLOTU

İstanbul Bostancı açıklarında düşen helikopterde bulunan Otokar yönetim kurulu başkan vekili Halil İbrahim Ünver'in Türkiye'nin lisanslı ilk helikopter pilotu olduğu öğrenildi. 
Otokar yönetim kurulu başkanvekili Halil İbrahim Ünver'in de içinde olduğu helikopter bugün akşam saatlerinde Bostancı açıklarında düştü. Vatandaşlar tarafından kurtarılan Halil İbrahim Ünver'in kim olduğu merak konusu olmuştu. Ünver'in Otokar'ın Yönetim Kurulu üyesi olduğu belirtildi. Düşen helikopterin Halil İbrahim Ünver'e ait Ünver Havacılık adına kayıtlığı olduğu öğrenildi.
 
HAVA TAKSİCİLİĞİ DE YAPTI
 
2006 yılında verdiği bir röportajda hayatını anlatan Ünver, 1996 yılında Türkiye'de kurs görüp lisans alan ilk helikopter pilotu olduğunu söylemişti. Ünver Havayolları adında bir havayolu şirketi kurduğunu ve hava taksiciliği yaptığını belirten Ünver, röportajda şunları söylemişti:
 
"Şu anda bir helikopterimiz var, 2007 senesinde alacağımız uzun menzilli ve çift motorlu helikopterle uzun menzilli İstanbul-Antalya, İstanbul-Bodrum gibi uçuşlar yapacağız. Havacılığı yeni gelişen bir pazar. Türkiye'nin altyapısı ve coğrafi konumu helikopterlere imkan sağlıyor. Çünkü helikopterle havaalanı dışında da müsait alanlara inip kalkabilme imkanı olduğundan her yere inebiliyorsunuz. Bir de Türkiye'de havaalanlarının özellikle turizm sezonunda trafiği çok yoğun oluyor."
 
İstanbul'da helikopter trafiğinin hızlandığını belirten Halil Ünver, helikopterlerin kısmen şu anda sağlık hizmetlerinde ambulans olarak kullanılmaya başladığını ve önümüzdeki günlerde 5 yeni helikopterin gelişiyle helikopter piyasasının büyüyeceğini ve ileriki tarihlerde çok kullanılan bir ulaşım aracı olacağına yer vermişti.
 
SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Bostancı sahilindeki helikopter kazasına ilişkin soruşturma başlattı.