Son dakika: İstanbul'da deprem! Artçı sarsıntılar sürüyor, son depremler...

27 Eylül 2019 Cuma - 7:30 | Son Güncelleme : 27 09 2019 - 8:37

İstanbul'da dün yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar gece boyunca sürdü. Gece 23.20'de İstanbul'da bir deprem daha meydana geldi. AFAD 23.20'deki depremin 3,9 olduğunu açıkladı. Kandilli, depremin büyüklüğünü 4.3 olarak duyurdu. Sabah saatlerinde ise 05.55'te 3.2, 06.37'de de Silivri açıklarında 2.7, saat 07.04'te yine Marmara Denizi'nde 2.1 büyüklüğünde artçılar sarsıntılar kaydedildi.

İstanbul'daki depremin ardından evlerine girmeyen bazı vatandaşlar geceyi park ve bahçelerde geçirdiler.

Deprem uzmanları ikiye böldü. Öncü mü tartışması başladı. Kimi deprem uzmanı orta büyüklükteki bu sarsıntının beklenen büyük Marmara depreminin öncüsü olduğunu belirtirken kimi de öncü olup olmadığının söylenemeyeceğini ifade etti.


İstanbul'da korkuya neden olan Silivri açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremin ardından artçı depremler  meydana gelmeye devam ediyor. Gece boyunca devam eden toplam 107 artçı deprem yaşandı. Son deprem sabah oldu.  
 
AFAD 3,9 ŞİDDETİNDE DEPREM OLDUĞUNU AÇIKLADI
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Bilgilendirme Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, saat 23.20'de Marmara Denizi'nde 3,9 büyüklüğünde meydana gelen deprem, bölgede hissedildi. Denizde meydana gelen deprem, Silivri'ye 21,16 kilometre uzaklıkta ve 7,02 kilometre derinlikte yaşandı.Kandilli depremin büyüklüğünü 4.3, derinliğini ise 12.7 km olarak açıkladı.
 
ARTÇILAR DEVAM EDİYOR
 
Kandilli Rasathanesi artçı depremlerin devam ettiğini duyurdu. Gece boyunca devam eden artçılar sabah da sürüyor. Marmara Denizi'nde saat 05.55'te yerin 7.8 kilometre derinliğinde 3.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 06.37'de de Silivri açıklarında 2.7, saat 07.04'te yine Marmara Denizi'nde 2.1 büyüklüğünde artçılar meydana geldi.
 
İŞTE İSTANBUL'DA YAŞANAN SON DEPREMLER
 
GECEYİ PARKLARDA GEÇİRDİLER
 
İstanbul'daki depremin ardından evlerine girmeyen bazı  vatandaşların park ve bahçelerdeki bekleyişi sürüyor. 
  Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında dün saat 13.59'da meydana gelen  5,8 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılar nedeniyle tedirgin olan bazı  vatandaşlar, birçok ilçede parklar ve açık alanlara çadır kurdu. Çadırları bulunmayan vatandaşlar da evlerinden getirdikleri halı ve  battaniyelerin üzerine oturarak sabah olmasını bekledi. Küçükçekmece Halkalı'daki Hayat Parkı'na gelen vatandaşlar, buldukları  boş alanlara halı ve battaniye sererek, geceyi geçirmeye çalıştı.
 
Ailesiyle parkta bekleyen Ali Kartal, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, depremden sonra ailece eve girmeye çekindiklerini belirterek, "Gündüz  yaşanan sarsıntıda ailece evdeydik. Çoluk çocuk tedirgin oldu ama geçti.  Allah'tan gelen bir şey. Bizim önlemimiz bu. Yastığımızı, battaniyemizi aldık,  geldik. Sabaha kadar buradayız. İşe gidecek olan da var olmayan da var. Geceyi  mecburen burada geçireceğiz." diye konuştu.  Bahçelievler Yenibosna'daki Kuleli Parkı'nda da bazı ilçe sakinlerinin  bekleyişleri devam ediyor. Ayrıca otomobilleriyle alana gelen bazı kişilerin araç  içerisinde uyuyarak zaman geçirdikleri görülüyor.
 
 
UZMANLAR İKİYE BÖLÜNDÜ! BÜYÜK DEPREMİN ÖNCESİ MÜ?
 
 
5.8 büyüklüğündeki depremi değerlendiren deprem uzmanları, farklı görüşler öne sürdü. Milliyet'te yer alan habere göre kimi deprem uzmanı orta büyüklükteki bu sarsıntının beklenen büyük Marmara depreminin öncüsü olduğunu belirtirken kimi de öncü olup olmadığının söylenemeyeceğini ifade etti.
 
‘Kesinlikle öncü ama zamanını bilmiyoruz’
 
Prof. Dr. Sinan Özener (İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü): “Bir fay üç çeşit olabilir. Kilitlidir, deprem olmaz. Kilitli olduğu halde deprem olur. Nispeten az kilitli olur. 5.8’lik depremin olduğu yer, tamamen kilitli olan ve hiç deprem olmayan bir bölge. Deprem bizim Marmara’daki en ciddi sismik boşluğu gözlediğimiz fay parçasının en batı ucunda oldu. Yırtık batıdan başlayabilir. Yırtığın ne kadar gittikten sonra duracağı önemli. Kırılma olan yerde deprem olmuyordu. Dolayısıyla kırılmasını beklediğimiz fayın en batı ucunda hareketlilik var. Fayın kırılmayan diğer ucu aşağı yukarı İstanbul Boğazı’nın güneyine kadar geliyor. Tek parça kırılma olursa fay 7.2-7.4 deprem üretir. Depremin büyüklüğü daha önemli. 7.1 ile 7.4 arasında bir büyüklük bekliyoruz. Maalesef böyle bir durumda on binlerce insan ölür. İstanbul’da hayat biter. Sahile yakın yerlerde binalar yıkılır, mahvoluruz, kıyamet olur. Bu deprem için öncü denebilir. Arada depremler oldu. Ancak bu depremler birbirinin öncüsü. Bu deprem kesinlikle büyük depremin öncüsü ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Kırılma durabilir de.”
 
Şu an için öncü diyemeyiz’
 
Doç. Dr. Aslı Doğru (Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı): “24 Eylül’de meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 1.5 ile 3.7 arasında değişen yaklaşık 60 adet artçı deprem kaydedilmiştir. Bugün (dün) olan depremin ardından ise şu ana kadar 15 tane artçı deprem olmuştur. Bundan sonraki süreçte artçıların devam etmesini bekliyoruz. Bütün bilim insanlarının ortak bir görüşü var; ‘Marmara denizinde Kuzey Anadolu fayının enerji biriktirdiği yönünde.’ Dolayısıyla Marmara denizinde büyük bir deprem bekliyoruz. Ancak şu dakika itibariyle ‘Bu deprem büyük depremin öncüsü olabilir’ dememiz mümkün değil. Ancak tabii ki herkes teyakkuzda olsun.”
 
‘İstanbul için iyi bir test oldu’
 
Dr. Doğan Kalafat (Kandilli Rasathanesi Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü): “Orta büyüklükte bir depremde bu coğrafyada özellikle kıyısı olan Tekirdağ ve İstanbul için önemli bir test oldu. Bu testte ne kadar başarılı olduğumuzu sizin takdirinize sunuyoruz. Kısmen de olsa yapısal hasarlı binalar var. Bazı mühendislik yapılarında problemler var. İletişimde sıkıntılar oldu ve de trafikte sıkıntılar oldu. Dolayısıyla bu gelecek büyük deprem için de çok iyi bir test oldu.”
 
‘Ana fayda gerçekleşmedi’
 
Prof. Dr. Cenk Yaltırak (İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü): “5.8’lik deprem, yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki fayda oldu. Marmara’da 100’e yakın fay var ancak kimse haritaları koyup konuşmuyor. Problemleri çözmenin tek yolu resmin tümüne bakmak. Stres ölçer ağımız yok. Elimizde sadece deprem kayıtçıları var. 7.4 deprem üretecek fayın üzerinde bir faaliyet görmüyoruz. Ana fayda olan bir deprem değil. Kilitli olan bir fay tanımı yanlış. Silivri açıklarında dört tane kilitli fay var. Batı Marmara’da 7.2 büyüklüğünde deprem olsa kurtulduk mu diyeceğiz. 100’e yakın fay var, 100’e yakın fay arasında 10 kilometre olan, 40 kilometre olan, 100 kilometre olanlar var.”
 
‘Ciddiye almak lazım’
 
Prof. Dr. Celal Şengör (İTÜ Jeoloji Mühendisliği): “Genellikle üzerinde sismik yükleme olmayan fay hatlarında küçük depremler olur ancak Silivri’den Büyükçekmece’ye kadar olan fayın üzerinde deprem olmuyordu. Fayın en batı ucunda arka arkaya depremler oldu. Dolayısıyla büyük bir depremin öncüsü olabilir ve ciddiye almak lazım. Deprem meselesi çok ciddi bir iş. Fay Silivri’den Büyükçekmece’ye kadar kırılırsa korkulacak bir durum olmaz, ancak kırılma Gebze açıklarına uzanırsa 7.5 büyüklüğünde deprem üretir.”
 
‘Çok spekülatif olur’
 
Prof. Dr. Şükrü Ersoy (Yıldız Teknik Üniversitesi): “5.8’lik deprem enerji olarak yer kabuğunu kırmıştır. Müstakil bir deprem. Daha büyüğü gelmez diyemeyiz. ‘Bu deprem büyük Marmara depreminin öncüsüdür’ de diyemeyiz. Bundan sonra daha büyüğü olur olmaz, çok spekülatif olur. Sığ derinliklerdeki depremleri daha geniş alanda hissedilir. Kocaeli’nden de hissedilmiş olması çok normal. Bundan sonraki artçılar 4’ün üstüne olabilir. Bu bakımdan büyük bir panik yaşamamamız gerekir. Bu tür depremlerde psikolojik olarak rahatlamak için bir süre sokaklarda olmamız gerekir.”
 
‘Büyük depremi hatırlattı’
 
Prof. Dr. Haluk Eyidoğan (İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi): “4.6’lık depremden önce öncüler olmuştu. 4.6’dan sonra dünkü sarsıntı meydana geldi. Depremin ne zaman olacağını kestirmemiz mümkün değil. Şu aşamada büyük depremi tetikleme gibi yorumda bulunamam. 5.8’lik sarsıntı gelecekteki büyük depremi hatırlatan, test eden bir deprem.”