Son dakika... İngiltere harekete geçti! Acil...

14 Mart 2018 Çarşamba - 14:38 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 15:45

İngiltere, zehirlenen eski Rus ajanla ilgili harekete geçti, BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.


İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Skripal'in zehirlenmesine yönelik  soruşturmayla ilgili üye ülkeleri bilgilendirmek üzere BMGK'yı acilen toplantıya  çağırdığını bildirdi.
 
İngiliz Dışişleri'nin Twitter üzerinde yaptığı açıklama, Başbakan  Theresa May'in Rusya'ya dönük bir dizi yaptırımı duyuracağı parlamento  konuşmasına dakikalar kala geldi.
 
İki ülke ilişkileri İngiltere Başbakanı Theresa May’in pazartesi günü  parlamentoda yaptığı konuşmada Skripal olayında eldeki kanıtların Rusya’yı işaret  ettiğini söylemesi ve Rusya’ya konuyla ilgili açıklama yapması için 2 gün mühlet  tanıması sonrası gerilmişti.
 
May, Skripal ile kızının zehirlenmesinde Rusya tarafından imal  edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir  kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını açıklamıştı. May, söz  konusu maddenin "Novichok" adı verilen kimyasal madde grubuna dahil olduğunu  iddia etmişti.
 
May'in Rusya'ya tanıdığı mühlet dün gece yarısı dolmuş, Rusya'dan  beklenen açıklama gelmemişti.
 
Takas edilen casus
 
Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006  yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev’in devlet  başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD’nin tutukladığı 10  Rus ajanı ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer  aldı.
 
Skripal'in daha sonra İngiltere’ye gelerek ülkenin güneybatısındaki  Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.
 
Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz  dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de  ifşa ettiğini öne sürmüştü.
 
 
Skripal ile kızı Yulia, önceki pazar günü Salibury'da bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın  sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.