Türkiye hiç hoşlanmayacak! Sınırı aştılar

13 Nisan 2017 Perşembe - 13:22 | Son Güncelleme : 14 04 2017 - 16:20

Terör örgütü YPG/PYD, DEAŞ terör örgütüyle günlerdir sıcak çatışmada. Tabka ilçesinden son dakika görüntüleri geldi. Fotoğraflarda YPG'lilerin ana omurgasını oluşturduğu DSG'nin Fırat'ın batısına geçtiği görülüyor. Fırat'ın batısı Türkiye'nin PYD için çizdiği kırmızı çizgi olarak kabul ediliyor.


ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyon sürerken terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin Tabka ilçesine giderken görüldüğü fotoğraflar ortaya çıktı.
Rakka’nın kuzeyinde yer alan ve kritik bir öneme sahip olan Tabka ilçesinde, şiddetli çatışmaların olduğu belirtildi. Suriye ve Irak’taki Kürt internet sitelerinde yer alan haberlere göre, Tabka ilçesi her taraftan kuşatma altına alınırken, ilçeye her yönden 1 kilometre kadar yaklaşıldığı bildirildi.

 
FOTOĞRAFLAR ORTAYA ÇIKTI

Rakka operasyonu kapsamında Fırat nehri üzerindeki feribotlardan Takba ilçesine DSG’nin sevkiyatlarının devam ettiği bildirildi.

 
 Fotoğraflarda terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'lilerin ana omurgasını oluşturduğu DSG'nin Fırat'ın batısına geçtiği görülüyor. DSG yaptığı açıklama ile, "Fırat’ın Gazabı" adı verdikleri operasyonunun 4’üncü aşamasını başlattıklarını duyurdu.
 
 
 
Rakka'nın 45 kilometre batısında yer alan Tabka kenti yakınında bulunan Tabka Havalimanı Ağustos 2014'te DAEŞ tarafından Suriye ordusunun elinden alınmıştı.
 
FIRAT'IN BATISI NEDEN ÖNEMLİ?
 
Star Gazetesi'nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın''Fırat'ın batısına kimse geçemez. Teşebbüs ettiler, gereği yapıldı'' dediği nokta, Türkiye'nin Karkamış sınır kapısı karşısındaki Suriye'nin IŞİD kontrolündeki Cerablus kenti. PYD, Nusaybin karşısındaki Kamışlı'dan, Mürşitpınar karşısındaki Kobani'ye uzanan 400 kilometrelik bölgeyi kontrol ediyor ve Cerablus ile 'sınırı' Fırat nehri çiziyor. Hatay sınırına kadar olan küçük bölgede ise yine PYD kontrolündeki Afrin var. PYD, ABD desteğiyle bu bölgeyi de alarak Afrin'le birleşmek ve Türkiye'nin güney sınırında 'tek güç' olmak istiyor.