Son dakika... Gözaltılar var! Ülke iyice karıştı!

AA |  15 Aralık 2018 Cumartesi - 11:59 | Son Güncelleme : 15 12 2018 - 17:21

Fransa'nın başkenti Paris'te sarı yeleklilerin düzenleyeceği gösteri öncesinde 25 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Barikatları aşmaya çalışan göstericilerle polis arasında arbede çıkınca, biber gazı sıkıldı. Şu ana kadar 85 kişi gözaltına alınırken, polis diğer kentlerde de devam eden gösterilere 16 bin kişinin katıldığını duyurdu.


Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler,  hükümetin iptal çağrılarına rağmen bugün ülke genelinde devam ediyor.
 
Macron'un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, Paris'in ünlü  Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı'nda toplandı.
 
Geçen haftalara göre sayıları az olan göstericiler, polis tarafından  çevrelendi. Barikatları aşmaya çalışan göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Bu sırada polis, biber gazı kullandı.
 
Kısa süreli gerginliğin ardından göstericiler, Champs-Elysees Caddesi  etrafındaki ara sokaklara da yayıldı.
 
25 kişi gözaltına alındı
 
Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin  polis görev yaparken, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç koruyor.
 
Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve  restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı da kapatıldı.
 
Polis, gösteri öncesinde 25 kişiyi gözaltına aldı.
 
Protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

Macron'un açıklamaları

Macron, "sarı yeleklilerin" protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

"Sarı yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı.

Hükümetten iptal çağrısı

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıdan sonra "sarı yeleklilerden" cumartesi günü yeni bir gösteri düzenlememelerini istemişti.

Çevre Bakanı François de Rugy de Public Senat televizyonuna yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin düzenlediği gösterilerin artık tamamen bitmesi gerektiğini belirtmişti.

Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand da France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, sarı yeleklilerin taleplerine cevap verdiğini, bu nedenle eylemlerin sonlandırılması gerektiğini ifade etmişti.