Son dakika... Ölü sayısı yükseliyor! 'Teröristi serbest...'

23 Mart 2018 Cuma - 13:49 | Son Güncelleme : 23 03 2018 - 17:59

Fransa'nın güneyindeki bir süpermarkette kimliği bilinmeyen kişilerin ateş açtığı ve insanları rehin aldığı belirtildi. Fransız basını saldırganın IŞİD'e biat eden bir kişi olduğunu duyurdu. Rehine krizinde 2 ölünün 3 yaralının olduğu belirtildi. Saldırgan öldürüldü. Saldırıyı IŞİD üstlendi.


Fransa İçişleri Bakanlığı Twitter'dan yaptığı açıklamada ülkenin güneyindeki Trebes kasabasında bulunan bir süpermarkete güvenlik güçlerinin operasyon düzenlediğini duyurdu. 
 
 
SALDIRGAN VURULDU
 
Polisin süpermarkete baskın yapmasının ardından saldırgan vuruldu. 
 
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Rehine olayı terör saldırısı gibi görünüyor. 
 
SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ
 
Süpermarket saldırısını terör örgütü IŞİD üstlendi.
 
SALDIRGANIN ELİNDE HALA EN AZ 1 REHİNE VAR'
 
Yerel medya saldırganın hala süpermarkette en az 1 kişiyi rehin tuttuğunu aktardı.
 
BFM TV'ye göre saldırganın annesi ve kız kardeşi de olay mahalline geldi.
 
 
'8 REHİNE VAR'
 
Fransız basını süpermarkette ateş açıldığını ve bir rehine krizinin yaşandığını belirtti.
 
AFP'ye konuşan bir görgü tanığı bir erkeğin yerel saatle 11.15'te 'Super U' adlı süpermarkete girdiğini ve ardından silah sesleri duyulduğunu söyledi. 
 
Reuters'e konuşan polis kaynağı markette 8 rehinenin olduğunu söyledi.
 
Rehine krizinde 2 ölünün 3 yaralının olduğu belirtildi.  
 
Trebes kasabasında terör alarmı verildi. 
 
SALDIRGANIN FASLI OLDUĞU BELİRTİLDİ
 
Fransız haber ajansı AFP bir güvenlik kaynağına dayandırarak saldırganın Faslı olduğunu duyurdu. Ancak salırganın kimliği henüz açıklanmadı.
 
'SALEH ABDESLAM'I SERBEST BIRAKIN'
 
Saldırgan, 13 Kasım 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen ve 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların zanlısı Salah Abdeslam'ın serbest bırakılmasını talep etti.
 
13 Kasım 2015 tarihinde Paris'teki kafeler,  Bataclan kulübü ve Fransa Ulusal Stadyumu'nda gerçekleştirilen silahlı ve bombalı terör saldırılarında 130'dan fazla kişi ölmüş, 350'den falza kişi yaralanmıştı. Saldırganlar IŞİD üyesiydi. Saldırıların hayatta kalan tek zanlısı Salah Abdeslam'dı.
 
“DURUM ÇOK CİDDİ”
 
Fransa Başbakanı Édouard Philippe tarafından yapılan ilk resmi açıklamada ise “durum çok ciddi” ifadeleri kullanıldı.
 
BİR POLİS YARALI
 
Güvenlik kaynakları rehine krizinin yaşandığı kasabaya 15 dakika uzaklıktaki Carcassonne kasabasında da rehine krizinden önce bir polis memurunun ateşli silahla vurulduğunu belirtti.
 
UNSA polis sendikası da rehine krizinden önce Carcassone bölgesinde bir kişinin 4 polise ateş açtığını, birini yaraladığını ve bölgede operasyon yapıldığını duyurdu.
 
Europe 1 radyosu polise ateş açan kişinin rehine eylemini yapanla aynı kişi olduğunu duyurdu.
 
SALDIRGAN IŞİD'E BİAT ETTİ
 
Bu arada savcılar Trebes'teki rehin alma eylemini gerçekleştiren kişinin IŞİD'e biat ettiğini söylediğini aktardı. BFM TV de saldırganın IŞİD'e bağlılık yemini etmiş bir kişi olduğunu duyurdu.
 
13 Kasım 2015 tarihinde Paris'teki kafeler,  Bataclan kulübü ve Fransa Ulusal Stadyumu'nda gerçekleştirilen silahlı ve bombalı terör saldırılarında 130'dan fazla kişi ölmüş, 350'den falza kişi yaralanmıştı. Saldırganlar IŞİD üyesiydi. Saldırıların hayatta kalan tek zanlısı Salah Abdeslam'dı.