ETA'nın siyasi lideri Fransa'da yakalandı

AA |  16 Mayıs 2019 Perşembe - 10:14 | Son Güncelleme : 16 05 2019 - 11:19

İspanya İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada ayrılıkçı terör örgütü ETA'nın kaçak elebaşı Josu Ternera'nın Fransa'nın Sallanches bölgesinde gözaltına aldığını duyurdu.


İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin  bağımsızlığı için mücadele eden ve Mayıs 2018'de kendini feshettiğini duyuran  terör örgütü ETA'nın siyasi lideri olarak bilinen Jose Antonio Urrutikoetxea'nın  Fransa'da yakalandığı bildirildi. 
 
İspanya basınının terörle mücadele polis kaynaklarına dayandırdığı  haberde, "Josu Ternera" adıyla tanınan ETA'nın siyasi lideri Jose Antonio  Urrutikoetxea'nın Fransız Alpleri'ndeki Sallanches adlı bir yerleşim yerinde  yakalandığı belirtildi.
 
İspanyol medyasının "ETA'nın tarihi lideri" olarak nitelendirdiği Josu  Ternera'nın Fransa'da otel amaçlı kullanılan tarihi bir binada yaşadığı açıklandı.
 
 İspanyol ve Fransız polisinin birlikte düzenlediği operasyonda  yakalanan 69 yaşındaki ETA liderinin, 14 Kasım 2002'dan bu yana kaçak durumda  olduğu kaydedildi.
 
Josu Ternera'nın ETA'nın 1987 yılında Zaragoza kentindeki jandarma  karakoluna düzenlenen terör saldırısını hazırlayanlar arasında olduğu bilgisi  paylaşıldı. Josu Ternera'nın bu saldırıyla ilgili olarak sanık sıfatıyla ifadesi  alınmak üzere mahkemeye çağrıldıktan sonra kaçtığı ifade edildi.
 
Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1958 yılında kurulan ve 800'den  fazla kişinin ölümünden sorumlu olan ETA, Ekim 2011'de silahlı tüm eylemlerini  bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreç sonunda 3 Mayıs 2018'de kendini  feshettiğini duyurmuştu.