Son dakika: Ekmeğe zam yok

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 16:06 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 17:02

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dönemde tartışmalara neden olan un fiyatlarına ilişkin, "Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok." dedi.


 Pakdemirli, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, döviz  kurlarındaki hareketlilik ve dünyadaki emtia fiyatlarındaki artışların ardından  piyasadaki gelişmeleri sabırla takip ettiklerini söyledi.
 
Söz konusu gelişmeleri speküle eden bazı fırsatçıları gördüğünden  açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu dile getiren Pakdemirli, un fiyatlarına ilişkin  gazete haberlerinden örnekler sundu.
 
Pakdemirli, bu haberlerde 50 kilogramlık bir çuval unun 95 liradan 175  liraya çıktığına dair ifadeler yer aldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Yanımda Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Günhan (Ulusoy)   Bey de var. Dün kendisinin yaptığı açıklamalar oldu, 'Ben 95 liradan unun  çuvalını satacağım, 5 milyon çuvala kadar bunu vereceğim.' dedi. Buna karşın  bugün hala bakıyorum spekülasyonlar bitmiş değil. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)  olarak ne yaptık? Bakanlığımızca destek olarak TMO 9 Ağustos'tan itibaren  buğdayın tonunu bin 100 liradan satmaya başladı ve ekstra stok için de  hazırlığımız var. Geçici çözüm olarak da buğday ihracatını sınırlandırdık."
 
Bugün BİM, A101, Migros, Carrefour, Metro marketleriyle görüştüğünü  ifade eden Pakdemirli, "Bu marketler milli duruş sergilediler. Sene başına kadar  yani yeni yıla kadar ekmeğin fiyatını artırmayacaklarını açıkladılar. Ben de bunu  memnuniyetle karşıladım." diye konuştu.
 
Pakdemirli, "Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde  kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz  diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Bakan Pakdemirli, yaşanan süreçte milli duruş sergileyen tüm  paydaşlara teşekkür etti.

ETİKETLER