Son dakika: Doğa Koleji ile ilgili flaş gelişme! Paralar ödendi...

AA |  17 Ocak 2020 Cuma - 17:40 | Son Güncelleme : 17 01 2020 - 17:57

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doğa Koleji ile ilgili devir işlemlerinin tamamlandığını, öğretmenlerin maaş ödemelerinin yapıldığını bildirdi.


- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doğa Koleji'nin devir işlemlerine ilişkin, "Doğa  Koleji ile ilgili devir işlemleri tamamlandı. Öğretmen ve personelimizin maaş  ödemeleri yapıldı." dedi.  İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "Sözlerime, ülkemizin geleceği çocuklarımız için elimizi taşın altında koymaktan  geri durmadığımızı belirterek başlamak istiyorum." ifadelerini kullandı. Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güveni ile  karşılaştıklarını dile getiren Karaca, "Cumhurbaşkanımızın 'çalışın, bu sorunu  çözün' talimatına uyarak hızla harekete geçtik.  Bu süreçte Hazine ve Maliye  Bakanımız Berat Albayrak çözüm sürecini hızlandırmak için büyük gayret gösterdi.  Sorunun çözümü için bizzat sürecin içerisinde oldu. Aynı zamanda Milli Eğitim  Bakanımız Ziya Selçuk hocam da keza elinden gelen tüm desteği gösterdi." diye  konuştu.
 
Doğa Koleji'nin mali sorunlarının yaklaşık 6 aydır ülke gündeminde  haklı ve büyük bir yer tuttuğuna işaret eden Karaca, "Doğa Okulları İTÜ uhdesine  geçmiştir. Tüm Doğalılar tatile gönül ferahlığı ile giriyor. Maaşlar yatmaya  başladı. Hepimize hayırlı olsun." dedi.
 
 İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Böylesine büyük, başarıyla markalaşmış bir okulun mali sıkıntılarla  gündeme gelerek, çocuklarımızın geleceğinde büyük pay sahibi olan  öğretmenlerimize maaşlarını ödeyememesi tüm Türkiye'yi olduğu gibi bizleri de  derinden sarsmıştır.  Ekibimle konuyu incelediğimizde bu yarayı sarabileceğimizi,  öğretmenlerimizin, personelimizin sıkıntılarını gidererek çocuklarımızın  eğitiminde söz sahibi olabileceğimizi gördük.  Şunu söylemeliyim, İstanbul Teknik  Üniversitesi misyonuyla çeyrek asırlık bilgi ve birikimiyle bu topraklarda güçlü  kurumları gelecek nesillere aktaracak tecrübeye sahiptir. Bu misyondan hareketle  Doğa Koleji sorununu çözmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya karar verdik ve  hızlıca aksiyon aldık.   Bu süreçte herkes evlatlarımızın geleceğini düşündü,  herkes bunun için çaba sarf etti. Bu çaba içerisinde yer alanlara şahsım ve İTÜ  ailesi olarak şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca öğretmenlerimize ve velilerimize  bu süreçte gösterdikleri sabır ve dayanışma için de teşekkür ediyorum. Artık  öğretmenlerimizin çocukların eğitimiyle çocuklarımızın dersleriyle  ilgilenmelerinin vaktidir. El ele vererek, huzurlu bir sürecin kapılarını  araladığımızın müjdesini vermek istiyorum."
 
 "Artık Doğa Koleji çocuklarımızın başarılarıyla gündemde olacak"
 
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doğa Koleji'nin borçlu olduğu  grupların, bankalar, Doğa Koleji mensupları ve tedarikçiler olarak  sıralanabileceğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Bu borçların analizi uzmanlar tarafından yapıldı. Ancak bu aşama,  devir sürecinin sadece birinci basamağıydı.  İTÜ'de 7 yıldır okullarımızın  yönetim kurulu başkanlığını yapan, ülkemizin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak  için çeşitli kademelerde görev alan ve aynı zamanda bir İTÜ mezunu olan Serhat  Özeren'in, Doğa Koleji'nin yönetimine getirilmesini sağladık. Son bir aydır, gece  gündüz demeden Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın bakanlarımız Berat Albayrak ve Ziya  Selçuk olmak üzere büyük bir gayretle çalıştığımız konuyu çözüme kavuşturmuş  bulunuyoruz.  Bundan sonra Doğa Koleji'nin kamuoyunda, çocuklarımızın,  öğretmenlerimizin başarıları ile gündem olacağının garantisini vermek isterim."
 
İTÜ'nün güçlü yapısı için çalışmalarını sürdüreceklerine işaret eden  Karaca, "Bugüne kadar ne yaptıysak ülkemizin geleceğine fayda sağlamak, gelecek  nesillere bilgi ve birikimimizi aktarmak için yaptık. Bundan sonra da farklı  olmayacak. Doğa Koleji sürecinde desteğini esirgemeyen siz değerli basın  mensupları olmak üzere, velilerimize, öğretmenlerimize, çalışanlarımıza teşekkür  ediyorum.  Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz gönlünü ferah tutsun,  Türkiye'nin en önemli eğitim kurumlarından biri olan İTÜ'nün tecrübesiyle  herkesin rahat bir nefes almasını sağlayacağız.  Bu sürecin herkese hayırlı  uğurlu olmasını diliyorum." dedi.