Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kırgızistan'a FETÖ uyarısı

AA |  01 Eylül 2018 Cumartesi - 18:34 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 20:24

Kırgız mevkidaşı Ceenbekov ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırgızistan'daki FETÖ varlığıyla mücadele edilmesi başlıca gündemimizi oluşturdu. Ülkemiz son dönemde attığı kararlı adımlarla FETÖ'nün belini kırmayı başardı. Biz çektiğimizi kardeşlerimizin de çekmesini istemeyiz" dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile görüşmelerinde Kırgızistan'daki FETÖ varlığı ile mücadelenin başlıca gündem maddesini oluşturduğunu bildirdi. 

Devlet Konukevi'nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi  (YDSK) toplantısı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Erdoğan, mevkidaşı Ceenbekov ile ikili ve heyetlerarası  görüşmeleri farklı bir olgunluk içerisinde yürüttüklerini, geleceğe yönelik  atılacak adımları siyasi, askeri, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda  değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Erdoğan, son olarak 2014'te düzenledikleri "Türkiye-Kırgızistan Yüksek  Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi"nin 4'üncü toplantısını da yaptıklarını da  belirtti.

Bu çerçevede Türkiye-Kırgızistan ilişkilerinin hak ettiği seviyeye  ulaşması için ileriki dönemde her alanda yoğun çalışmalar yapacaklarını  vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bugün ayrıca ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim olmak üzere ikili  gündemlerde yer alan diğer konuları da değerlendirme fırsatımız oldu. Yarın  Çolpan Ata'da yapılacak 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine katılacak  olmaktan da ayrıca bahtiyarlık duyuyorum. Ortak kültürel ve tarihi değerlerimizin  yaşatılmasına büyük katkı sağlayan bu oyunların dördüncüsüne 2020 yılında ev  sahipliği yapmayı planladığımızı ve bugün de bunu teyit ettiğimizi Sayın Başkan  ile burada ifade etmek isterim. İnşallah ev sahibi biz olacağız."

"Her alanda güçlü bağların tesis edilmesi gerekmektedir"

Erdoğan, Kırgızistan ile ilişkilerin önemli bir boyutunu da Türk  Konseyi'nin oluşturacağına işaret ederek, "Pazartesi günü Çolpan Ata'da yapılacak  Türk Konseyi Zirvesi'ne diğer üye ülke devlet başkanlarıyla katılarak önemli  kararlar alacağız." dedi.

Gerek Kırgızistan ile gerekse Konsey üyesi diğer ülkelerle ticareti  geliştirmenin yollarını arayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye ve  Kırgızistan'ın ekonomik olarak da potansiyellerini hayata geçirmeleri şarttır.  Zira ekonomik ilişkilerle desteklenmeyen her iş birliği bir süre sonra  zayıflamaya mahkumdur. Bilhassa dost ve kardeş ülkeler arasına münasebetlerin  perçinlenmesi için kültürden turizme, ticaretten eğitime kadar her alanda güçlü  bağların tesis edilmesi gerekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Erdoğan, birikimlerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmak  durumunda olduklarının altını çizerek, sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, enerjide ve  müteahhitlik sektöründe Türkiye'nin, dünya ülkeleri arasında ikinci sırada yer  almasının gücünün göstergesi olduğunu vurguladı.

Birikimleri Kırgızistan ile özellikle paylaşmayı arzu ettiklerini  belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ulaşımda altyapı ve üst yapı konularında birlikte yapabileceğimiz çok  şeyler var. Onun için yarınki iş konseyi toplantısını çok önemsiyorum. Gerek  şahsım olarak bu toplantıya katılacak iş adamlarına, şirketlere, holdinglere  mesajlarımızı vereceğiz. Sayın Başkan da bu konuda gerekli mesajları verecek. İş  adamlarımızın önünü, onların ufkunu buralarda derinleştirecek olursak inanıyorum  ki çok kısa zamanda bizim de elde ettiğimiz bu tür birikimleri,  'yap-işlet-devret' gibi sistemleri inşallah Kırgızistan'a da taşımış oluruz."

"FETÖ, mevcut olduğu tüm ülkeler için büyük bir tehdit teşkil  ediyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşıyla görüşmelerinde Kırgızistan'daki  FETÖ varlığıyla mücadele edilmesinin, başlıca gündem maddesini oluşturduğunu  vurgulayarak, şunları kaydetti:

"15 Temmuz tarihinde bir darbe girişiminde bulunan FETÖ, mevcut olduğu  tüm ülkeler için büyük bir tehdit teşkil ediyor. Ülkemiz son dönemde attığı  kararlı adımlarla bu terör örgütünün belini kırmayı başarmıştır. Demokrasimize  kasteden, Meclisimizi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyemizi bombalayan, 251  vatandaşımızı şehit eden bu terör örgütünü ülkemiz ve kardeşlerimiz için de  tehdit unsuru olmaktan çıkartacağız.

Bu kapsamda bugünkü görüşmelerimizde FETÖ ile mücadele konusunda  atılabilecek müşterek adımları da değerlendirdik. Zira biz kardeşsek biz  çektiğimizi kardeşlerimizin çekmesini istemeyiz. Çünkü biz darbe yedik, aynı  darbeyi Kırgızistan yesin istemeyiz. Bunlar askeriyeye sızarlar, polis  teşkilatına sızarlar, devletin bütün mekanizmalarının içine sızarlar ve oralardan  da aynı darbeyi burada da yaparlar. İki tarafın da bu terör örgütüyle mücadele  bağlamında atılacağı adımlarla FETÖ meselesini gündemimizden çıkararak, olumlu  gündeme yoğunlaşmak konusunda ben inanıyorum ki Kırgızistan'ın da kazanımları  daha da artacaktır."

Erdoğan, deneyimleriyle her zaman için Kırgızistan'ın ve Kırgızların  yanında bulunacaklarını ifade ederek, "Bu bakımdan da Maarif Vakfını çok  önemsiyoruz. Maarif Vakfı ve Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığının müşterek  yapacağı çalışmalarla süratle buradaki sıkıntıyı gidermek ve böylece burada  özellikle el ele vermek suretiyle bu dayanışmayı göstermemizin faydalı olacağına  inanıyorum. Ortak geçmişimizden güç alan Türkiye-Kırgızistan ilişkilerini  geleceğe daha da güçlendirerek taşıyacağımızdan eminim." diye konuştu.

12 anlaşma imzalandı

İki ülke arasında farklı alanlarda 12 anlaşma imzalandı. İmzalanan  anlaşmalar şunlar:

"- TİKA ile Kırgız Alıkul Osmonov Milli Kütüphanesi arasında Türkiye  Kırgızistan Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı.

- Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Kırgız Cumhuriyeti  Sağlık Bakanlığı İlaç Donanımı ve Tıbbi Teçhizatlar Departmanı Arasında  Karşılıklı Anlayışa Dair Mutabakat Zaptı.

- Türkiye Maarif Vakfı ile Kırgız Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim  Bakanlığı Arasında Mutabakat Zaptı.

- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kırgız Cumhuriyeti  Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat  Zaptı.

- Bişkek-Kırgız Türk Dostluk Devlet Hastanesi Açılması, Ortak  İşletilmesi ve Devri ile Kırgız Cumhuriyeti Vatandaşlarının Türkiye'de Tıp ve  Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almasına Dair Anlaşma.

- 14 Eylül 1994 tarihinde imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması'nın  tadiline ilişkin Protokol.

- Afet ve Acil Durumların Önlenmesi ve Giderilmesi Alanında  İşbirliğine Dair Sözleşme.

- Tüketicinin Korunması Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı.

- Ortak Gümrük Konseyi Kurulması Mutabakat Zaptı.

- Teknik Düzenleme Standardizasyon Uygunluk Değerlendirmesi,  Akreditasyon ve Meteroloji Alanlarında İşbirliği Anlaşması.

- Askeri Nakdi Yardım Protokolü.

- İki cumhurbaşkanının imza koyduğu Ortak Bildiri."

ETİKETLER