Son dakika... Çipras'tan Türkiye mesajı

AA |  04 Şubat 2019 Pazartesi - 11:15 | Son Güncelleme : 04 02 2019 - 13:14

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, "Hem halklarımıza hem de bölgemize fayda sağlayacak bir ilişkiyi inşa etmemiz gerekli. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkim saygı, samimiyet ve açık sözlülüğe dayanıyor" dedi.


Yarın Türkiye'yi ziyaret edecek Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Anadolu Ajansı'na röportaj verdi.
Türkiye ve Yunanistan'ın uluslararası bir sorunla mücadelede iş  birliği yapabileceğini ilk kez 2015-2016'da mülteci krizinde gösterdiğini ve Avrupa Birliği (AB) -Türkiye mutabakatının ortaya çıktığını belirten Çipras, "Sonuçta Ege'de yasa dışı geçişler ve özellikle ölümler çok büyük ölçüde azaldı" ifadelerini kullandı.
 
Çipras, enerji alanında Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi  (TAP) ve TürkAkım'ın uzatılmasına ilişkin görüşmeler gibi konularda iş birliğinin  ilerlediğini, İstanbul-Selanik tren hattı, İzmir-Selanik gemi seferleri ve  İpsala-Kipi gümrüğünün genişletilmesi gibi konular üzerinde çalışmaların da devam  ettiğini söyledi.
 
İkili ilişkilerde 2016'daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe  girişimi öncesinde ve sonrasında iki farklı dönemi anlatan Çipras, şöyle devam  etti:"Dışişleri Bakanları Kocias ve Çavuşoğlu istikşafi görüşmelerin yeni  turunu düzenlerken, askerden askere güven artırıcı önlemlere ve Ege'de  gerginliğin azaltılmasına ilişkin görüşmeler yapılıyordu. Buna paralel olarak,  Kıbrıs meselesine yoğunlaşan dışişleri bakanları karşılıklı ziyaretlerde  bulunurken, ilk kez masaya oturup meselenin güvenlik boyutunu tartıştık ve bir  çözüme yaklaştık."
 
Çipras, 2016'da ise darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ı arayan ve ona açık olarak darbe girişimine karşı desteğini sunan  ilk liderlerden biri olduğunu hatırlattı.
 
Bu dönemden sonra ilişkilerin kötüleştiğini ve "Ege üzerinde agresif  Türk deniz ve havacılık faaliyetlerinin doruğa ulaşması sonucu tehlikeli  hadiselerin meydana geldiğini" savunan Çipras, "Türk askerlere ilişkin mesele  ilişkilerimizde bir sorun haline geldi. İki Yunan askerin tutuklanması ise bu  yükü daha da ağırlaştırdı. Bazı adımlar atıldı ve iki asker Yunanistan'a geri  döndü. Aynı zamanda, biz de birkaç ay önce Meriç'te kara sınırını geçen iki  askeri Türkiye'ye geri gönderdik." dedi.
 
"Erdoğan'la ilişkim saygı, samimiyet ve açık sözlülüğe dayanıyor"
 
Çipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'ı ziyaret eden ilk Türk  cumhurbaşkanı olduğunu anımsatarak, "(Türkiye) Ziyaretimde Aralık 2017'de  başladığımız zor ancak açık diyaloğu sürdürme şansını bulacağımıza ve kaldığımız  yerden olumlu gündemimizi ilerleteceğimize inanıyorum." şeklinde konuştu.
 
Yunanistan'ın ekonomik krizi geride bırakarak ve "Kuzey Makedonya" ve  Arnavutluk gibi komşularıyla sorunlarını çözerek 2019'da yeni bir sayfa açtığına  dikkati çeken Çipras, "Türk-Yunan ilişkilerinde tarihi adımların atılması için  gerekli şartlar oluşturulmalı. Karşılıklı saygı içinde, uluslararası hukuka  dayalı hem halklarımıza hem de bölgemize fayda sağlayacak bir ilişkiyi inşa  etmemiz gerekli." ifadelerini kullandı.
 
Çipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkisinin "çok zorlu anlar"dan  geçse de birçok engeli aşmalarına yardımcı olduğunu kaydederek, "Cumhurbaşkanı  Erdoğan'la ilişkim saygı, samimiyet ve açık sözlülüğe dayanıyor. Bu, 21. yüzyılda  ülkelerimizin sahip olması gereken, halklarımızın tarihiyle ve aralarında gelişen  dostluğa uyumlu ilişkiyi inşa etmek için sürekli çabaya dayanıyor." diye konuştu.
 
 
"Seçimlerden bağımsız Kıbrıs konusunda çalışmaya devam etmeliyiz"
 
Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik mesaj veren Çipras, "Türkiye veya  Yunanistan'da seçim gibi gelişmelerden bağımsız olarak, Kıbrıs meselesinde,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarını esas alan kalıcı ve adil bir  çözüm için çalışmaya devam etmeliyiz. Ada'nın bunu temel alarak birleşmesi tek  mümkün çözüm. Bu çözüm, federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti'nin normal bir AB ülkesi  olmasını ve hem Rum hem de Türk, bir bütün olarak Kıbrıs halkının yararına  çalışmasını sağlayacak." dedi.
 
Çipras, çözüm müzakerelerine başlamadan bazı konularda anlaşma  sağlanması gerektiğine işaret ederek, "Crans Montana'da görüşmeleri kesmemizden  önce masada bulunan Guterres çerçevesini yansıtan "görev tanımları" metni  üzerinde anlaşmamız gerekli. Toplumlar arası görüşmelerde sağlam bir ilerleme  kaydedilmeli. Güvenlik konusuna ilişkin etkili hazırlık toplantıları  gerçekleştirmeliyiz. Bu noktada önemli mesele Türkiye'nin bu konulara ilişkin  durumu." değerlendirmesinde bulundu.
 
"AB mülteci konusunda Türkiye için elinden geleni yapmalı"
 
Öte yandan, Türkiye'nin 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak büyük  bir yükün altına girdiğine dikkati çeken Çipras, "Bu, uluslararası toplum  tarafından görülmeli ve AB komşumuza destek için elinden gelen ne varsa yapmalı."  diye konuştu.
 
Çipras, Türkiye ile AB-Türkiye mutabakatı temelinde yüksek seviyeli  bir iş birliği ortaya koyduklarını belirterek, "Bunu derinleştirmeliyiz. Çünkü  özellikle Yunan adaları son yıllarda aşırı yüklendi." ifadelerini kullandı.
 
Avrupa'da iltica sürecinin bazı ülkelerde hala çok yavaş ilerlediğini,  Yunanistan'ın ise bu konuda en hızlılardan biri olduğunu aktaran Çipras, şöyle  devam etti:
 
"AB, akımlardan en çok etkilenen ülkelere gösterdiği desteği  arttıracak bir yol bulmalı ve Avrupa hukuku ya da insani ilkelere uymayan  gündemleri ise reddetmeli."
 
"Müslüman azınlığa yönelik reformlara devam edeceğiz"
 
Ayrıca Çipras, Lozan Antlaşması kapsamında iki ülkenin azınlıklar  konusundaki gelişmeler hakkında birbirlerini bilgilendirdiğini dile getirdi.
 
Ülkedeki Müslüman azınlığa yönelik reformların Yunanistan'ın  vatandaşlarına bir taahhüdü olduğunu ve Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını  söyleyen Çipras, "Bu bağlamda, şimdiye kadar şeriat hukukunun tatbik edilmesi,  müftülük makamlarının yapısı ve işlevi ve eğitim konularında önemli adımlar  attık. Bu yönde de devam edeceğiz." dedi.