Son dakika... Çipras'tan tarihte bir ilk!

06 Şubat 2019 Çarşamba - 9:56 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 17:19

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ayasofya'yı ziyaret etti. Çipras'a Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti. Çipras daha sonra Heybeliada Ruhban Okulu'na geçti.


Çipras, bugün İstanbul'daki ziyaretlerine Ayasofya ile başladı.Saat 09.45'de Ayasofya'ya gelen Çipras ve Peristera Baziana'ya,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü  Coşkun Yılmaz eşlik etti. 
İlk ziyaretini Ayasofya'ya gerçekleştiren Çipras ve beraberindeki  heyete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile İstanbul İl Kültür ve Turizm  Müdürü Coşkun Yılmaz eşlik etti.
 
 
Yunanistan Başbakanı Çipras, Ayasofya'ya girişinde kendisini takip  eden gazetecileri selamlayarak, burada bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile  getirdi.
 
 
 Ayasofya'daki gezisini tamamladıktan sonra buradan ayrılan Aleksis Çipras'ın İstanbul'da ikinci durağı Heybeliada'da bulunan Ruhban Okulu oldu. Çipras, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve beraberindekilerle ruhban okuluna geldi.
 
  
Çipras, tarihte bir ilki gerçekleştiriyor. İlk kez bir Yunan başbakan Ruhban Okulu'nu ziyaret ediyor.
 
 
Çipras, ilk olarak okulun içinde bulunan kilisede, Fener Rum Patriği Bartolomeos'un yönettiği ayine katıldı. Aleksis Çipras, yaklaşık 4 saat kaldığı Ruhban Okulu'ndan ayrıldı. 
 
 
Çipras'ın bu ziyaretiyle ilk kez bir Yunanistan Başbakanı Ruhban Okulu'na gelmiş oldu. 
 
Ruhban Okulu merdivenlerine çıkan Çipras ilk olarak Fener Rum Patriği Bartolomeos ile fotoğraf çektirdi. Ardından Çipras kendisini takip eden basın mensuplarıyla fotoğraf çektirdi ve Türkçe Teşekkürler" dedi.