Son dakika: Bunu yapanın emekli maaşı yüzde 30 artar

30 Ağustos 2018 Perşembe - 7:18 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 9:23

Emekli aylığı alabilmek için isteğe bağlı sigorta yaptıranlar SSK statüsünde daha az prim ödeyip daha erken emekli olabiliyor. Bağ-Kur'luların aldığı maaştan da yüzde 30 daha fazla maaş alabiliyor. Peki Bağ-Kur primi yatırılırken SSK statüsünde nasıl emekli olunabilir? İşte detaylar...


Bağ-Kur statüsünde emekli maaşı alacaklar dikkat. Meslekteki son 1261 gününüz çok önemli. Şartları yerine getirirseniz siz de SSK statüsünde emekli olup, daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz.  
 
DAHA AZ PRİMLE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ
 
İsteğe bağlı sigortalıların SSK statüsünde daha az primle daha erken emekli olmaları mümkün. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre sosyal güvenlik sisteminde kapsamlı değişiklik yapılan 2008 öncesinde SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında isteğe bağlı sigortalı olunabiliyordu. 2008’de sistem değişikliğiyle SSK’ya tabi isteğe bağlı sigorta uygulamasına son verildi. O tarihten sonra tüm isteğe bağlı sigortalılar Bağ-Kur yani 4B kapsamında değerlendirilmeye başlandı. 2008’den önce 4A kapsamında prim ödemekte olanlar da 4B’ye geçirildi.
 
BAĞ-KUR'DA DAHA UZUN PRİM ÖDEMENİZ LAZIM 
2008 yılından önce SSK statüsünde isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başlayanlar, Bağ-Kur statüsüne alındıklarının farkında değillerse daha çok prim öderler ve daha geç emekli olurlar. Örneğin, ilk prim ödemeye başladığında 5.000 gün prim ödemesi yeterli olan bir kişi, statü değişikliğiyle 9.000 gün prime tabi olur.
 
SON 1261 GÜNE DİKKAT
 
İsteğe bağlı sigortalıların SSK statüsünde daha az primle daha erken emekli olmaları mümkün. Ayrıca, SSK statüsünde emekli aylığı Bağ-Kur’a göre yüzde 30’a varan oranda artar. Sosyal güvenlik sisteminde birden fazla statüde çalışması bulunanların son 7 yıldaki statüsüne bakılıyor. Son 7 yıl içinde en çok hangi statüde geçirilmişse o statüden emeklilik işlemleri yapılıyor.
 
İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, SSK statüsünde emekli olabilmek için hesap kitap yaptırmalı. SSK’ya tabi olarak hangi yaşta emekli olabiliyorlarsa o tarihten geriye doğru 3.5 yıl (bin 261 gün) önce isteğe bağlı sigorta primi ödemeyi kesip 4/a (SSK) statüsünde bir işte çalışmaya başlamaları gerekir.
 
KİMLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRABİLİR?
 
İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için aranan şartlar şöyle:
 
Türkiye’de ikamet etmek,
 
Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,
 
Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
 
Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
 
18 yaşını doldurmuş bulunmak,
 
Sosyal Güvenlik Kurumu’na isteğe bağlı sigorta talebinde bulunmak.
 
AYLIK 649 LİRA PRİM
 
İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar, brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında kendi belirledikleri tutarın yüzde 32’si oranında prim ödüyorlar. Asgari ücret üzerinden ödemeyi tercih edenlerin, 2018 yılı için aylık 649,44 lira prim ödemesi gerekiyor.
 
İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI ÖLDÜĞÜNDE HAK SAHİBİNE AYLIK BAĞLANIR
 
En az beş yıl prim ödedikten sonra hayatını kaybeden isteğe bağlı sigortalıların eşi, çocuğu, anne babası gibi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Bağlanacak aylık, 9.000 gün prim ödemiş kabul edilerek hesaplanır.