Son dakika: Bu ürünleri sakın almayın, uyarı geldi

AA |  05 Eylül 2018 Çarşamba - 12:14 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 12:14

Türkiye'de piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit ettiği belirlenen ürünlerin, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden kamuoyuna duyurulmasına başlandı.


Sistem kapsamında oluşturulan internet sitesi  "www.guvensizurun.gov.tr"ye ilk konulan ürünler arasında bazı kırtasiye, oyuncak,  çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri yer aldı.
 
Tüketicilerin kullanımına açılan GÜBİS, "www.guvensizurun.gov.tr" ve  "www.gubis.gov.tr" internet adreslerinden hizmet vermeye başladı.
 
Siteye, güvensiz bulunan bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve  tekstil ürünleri konuldu ve bunlara ilişkin bilgilere yer verildi.
 
Fotoğrafı ve güvensizlik nedeni de yer alıyor
 
Sitedeki bilgilendirmede, ürünün fotoğrafının yanında, marka ve model  bilgisi, üretici ya da ithalatçı firma ile ürünün güvensizlik nedeni de yer  alıyor. İlgili kurum tarafından güvensiz bulunan ürüne ilişkin alınan "toplatma"  ya da "piyasaya arzının yasaklanması" gibi kararlar da siteden ilan ediliyor.
 
GÜBİS'i özellikle tüketicilerin yoğun olarak takip etmesini  amaçladıklarını aktaran yetkililer, "Tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya  temizlik ürünü alacaksanız, bu ürünlerden hangilerinin güvensiz olduğunu görmek  için siteye girebilirsiniz." ifadesini kullandı.
 
Yetkililer, platformda yer alan güvensizlik bildirimlerinin, sadece  bildirim konusu ürüne ilişkin tespiti içerdiğine ve üretici firmanın diğer  ürünlerine yönelik bir tespit niteliği taşımadığına dikkati çekti.
 
Alışveriş öncesi güvensiz ürünler görülebilecek
 
Sitede, Türkiye'de piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu ilgili  bakanlık ve kurumların yaptıkları denetimler sonucunda güvensizliği tespit edilen  ürünlere ilişkin bilgiler yer alacak.
 
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan sisteme, Sanayi ve  Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile Enerji Piyasası Düzenleme  Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilgi girecek. Her bakanlık ve  kurum, kendi tespit ettiği riskli ürünlere ilişkin bilgileri sistemden duyuracak.  GÜBİS, ilgili kamu kurumları tarafından ortak kullanılacak.
 
Söz konusu sistemle piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda  tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit eden ürünler hakkında bilginin daha  geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor. Tüketiciler, siteye girerek alışveriş  yapmadan önce güvensiz ürünleri görebilecek.
 
Öte yandan GÜBİS'in bilinirliğinin artırılması için tanıtım toplantısı  gerçekleştirilecek.

ETİKETLER