• »
  • Gündem Haberleri »
  • Son dakika... Barış Pınarı Harekatı'nda terör örgütüne darbe üstüne darbe, peş peşe açıklamalar geliyor

Son dakika... Barış Pınarı Harekatı'nda terör örgütüne darbe üstüne darbe, peş peşe açıklamalar geliyor

Ajanslar |  11 Ekim 2019 Cuma - 7:18 | Son Güncelleme : 11 10 2019 - 16:36

Barış Pınarı Harekatı'nda 3. gün... Operasyon bölgesinden gelen son haberlere göre, harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 342 oldu. Tel Halef'in teröristlerden temizlenmesiyle Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki bağlantı kesildi. Harekatta kurtarılan köy sayısı 13 oldu.

Harekat kapsamında Tel Abyad ve Resulayn'daki köyler teröristlerden temizlenirken, paniğe kapılan teröristlerin, özellikle Tel Abyad bölgesinde TSK ve SMO unsurlarının hassasiyetini bildiği için camilere gizlendiği ve buralardan saldırılar düzenlediği belirtildi. Teröristlerin, Tel Abyad'daki bir kiliseyi karargah olarak kullanmaya başladığı ve buradan Mehmetçiğe saldırı düzenlediği öğrenildi.

MSB "TSK'nın Kamışlı ve Derik’te halkı hedef aldığına dair yalan haberler akıl sınırını zorluyor. Bu bölgelerde TSK’ya ait operasyon unsuru yok" açıklaması yaptı.


Milli Savunma Bakanlığından, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili son dakika açıklaması geldi.  Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: "Bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerince Kamışlı ve Derik’teki sivil halkın hedef alındığına dair yalan haberleri akıl sınırlarını zorluyor. Bu bölgelerde TSK’ya ait hiçbir operasyon unsuru bulunmamaktadır" 
 
SON BİLGİLERİ BAKAN AKAR DUYURDU 
 
Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakanlıkta yaptığı toplantıda harekatta gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Harekat sahasından eş zamanlı gelen görüntüler eşliğinde yapılan toplantıda Akar, harekat sahasında her türlü tedbirin alındığını söyledi.
 
Akar, "Hedefimiz, Fırat’ın doğusunda DEAŞ, PKK/PYD-YPG başta olmak üzere teröristlerin varlığını sonlandırmak ve burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır." diye konuştu.
 
"HER TÜRLÜ DİKKAT VE HASSASİYET GÖSTERİLİYOR"
 
Harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ile BM Sözleşmesi'nin 51’inci maddesinde yer alan "meşru müdafaa hakkı" çerçevesinde yapıldığını vurgulayan Akar, "Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir." dedi. 
 
Türkiye’nin DEAŞ’a karşı göğüs göğüse mücadele eden tek NATO ve koalisyon ülkesi olduğuna dikkati çeken Akar, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdi." ifadesini kullandı. 
 
 
342 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
Barış Pınarı Harekatı’nın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiğini vurgulayan Akar, şunları kaydetti: 
 
"Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekat planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi."
 
 
KİLİSEDEN SALDIRIYORLAR
 
Mardin ve Şanlıurfa'da 9 aylık bir bebeğin de bulunduğu masum insanları şehit eden bebek katili terör örgütünün, yeni bir kirli oyunun içerisine girdiği ortaya çıktı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin dini, kültürel yapılara hassasiyetini bilen teröristler, Tel Abyad'daki bir kiliseyi karargah olarak kullanmaya başladı. Terör örgütü PKK/PYD-YPG mensuplarının, Kilise'den Mehmetçiğe saldırı düzenlediği öğrenildi. Teröristlerin ayrıca, TSK'nın dokunulmaz ilan ettiği bölgelere Mehmetçiğin atış yapmasına yönelik provokasyonda bulunduğu öğrenildi. Mehmetçik ise, harekatın gecikmesi pahasına gerekli tedbirlerini alarak, diğer harekatlarda da gösterdiği hassasiyeti koruyarak faaliyetlerine devam ediyor.
 
 
 
KÖYLER TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ
 
Havadan ve karadan ateş altına alınan teröristlerin kontrolündeki Tel Abyad ile Resulayn kentlerinin kırsalındaki köyler, PKK/YPG'den arındırılarak, güvenli hale getirildi. Teröristlerden kurtarılan köylerde tuzaklanmış patlayıcı olup, olmadığının kontrolü yapılırken, buralardaki terör örgütünün tahkimatları da tahrip edildi. TSK ve SMO askerlerinin, ele geçirdiği köyler ile terör örgütünün bazı kritik noktalardaki ikmal yollarını da kestiği belirtildi. Ele geçirilen köylerde teröristlerin sığınak ve tünel hazırlayarak, hem sızma girişimi hem de kaçış yolları planladığı, bazı köylerde ise PKK/YPG'li teröristlerin silah ve kamuflajlarını bırakarak, kaçtığı ortaya çıktı.
 
Suriye-Türkiye sınırındaki Rasulayn ilçesinin batı kırsalındaki Asfar  Neccar köyü, harekat kapsamında teröristlerden kurtarıldı. Gün içinde ilçenin batısındaki Tel Halef köyü de YPG/PKK'lı  teröristlerden arındırılmıştı.
 
Tel Abyad'daki El Yabse, Tel Fander, Müşeyrfe, Dedat, Bir Aşık,  Hamidiye, Berzan, Cüdeyde ve Gısas ile Rasulayn'daki Kişto ve Aşağı Kişto köyü  dün, YPG/PKK'lı teröristlerden temizlenmişti. Böylece harekatın üçüncü gününde, YPG/PKK işgalinden kurtarılan köy  sayısı 13 oldu. SMO, köylerde güvenlik tedbirleri alıyor ve arama tarama faaliyeti  yürütüyor.
 
TEL ABYAD'DAKİ TERÖR HEDEFLERİ VURULUYOR 
 
Barış Pınarı Harekatı kapsamında Akçakale'nin karşısındaki Tel  Abyad'daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine obüs atışları yapılıyor. Terör örgütü YPG/PKK üyeleri ise Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve  doğusunda, TSK'ye ait SİHA'ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini  vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor. Yanan lastik ve mazot  nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü. Ayrıca ilçenin güneybatısından da aralıklı olarak silah ve doçka sesleri geliyor.
 
SICAK TEMAS!
 
Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu birlikleri de teröristlerle karadan sıcak temasa girdi. Rasulayn'dan yoğun dumanlar yükselmeye başladı. Sabah saatlerinde yoğunlaşan top atışları devam ediyor.
 
9 SİVİL ŞEHİT OLDU, TERÖR HEDEFLERİ VURULUYOR
 
Dün havadan ve karadan ateş altına alınan Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı bölgesindeki teröristlerin dün roket ve havan ile düzenlediği saldırılarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde anne ile 2 kızı, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 2 çocuk ve Akçakoca ilçesinde ise 1’i bebek, diğeri memur 2 sivil şehit oldu. Saldırılarda toplam 85 kişi de yaralandı. Bugün ise, Suruç'taki sivillere yönelik havan mermili saldırısında 2 kişi hayatını kaybetti.
 
Yerleşim bölgelerine tekrar saldırı düzenlenmemesi için terör hedefleri, yeni günün ilk saatlerinden itibaren topçu birliklerince ateş altına alındı. Türk topçularının obüs ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına aldığı Tel Abyad bölgesinde vurulan hedeflerden yükselen dumanlar, sınır hattından da görüldü.
 
 
TERÖRİSTLER, CAMİLERDE GİZLENİYOR
 
'Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından paniğe kapılan teröristlerin, özellikle Tel Abyad bölgesinde TSK ve SMO unsurlarının hassasiyetini bildiği için camilere gizlendiği ve buralardan saldırılar düzenlediği belirlendi. Teröristlerin, aynı zamanda insansız hava araçları (İHA) ve savaş uçakları ile görüntü alınmaması için bazı noktalarda lastik yakarak, karartma uyguladığı aynı zamanda sıkça yer değiştirip, gizlenmeye çalıştığı bildirildi. 
 
1 ASKER ŞEHİT OLDU, 277 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
Harekat kapsamında, dün çıkan çatışmalarda 1 asker şehit olurken, 3 asker de yaralandı. Türk askerinin ilerleyişini sürdürdüğü harekatta, şu ana kadar 277 terörist etkisiz hale getirildi. Askerlerin hassasiyetle ilerleyişini sürdürdüğü belirtilirken, etkisiz hale getirilen terörist sayısının arttığı, bunun yanı sıra teslim olan ve yaralı ele geçirilen teröristlerin de bulunduğu belirtildi.
 
Tel Abyad bölgesinde hava ve kara müdahalelerinde yaralanan çok sayıda teröristin ise örgüt militanları tarafından tedavi için Rakka'daki hastanelere götürüldüğü öğrenildi.
 
TERÖRİSTLERİN SÖZDE KOMUTANI YAKALANDI
 
Barış Pınarı Harekâtı'na destek veren Suriye Milli Ordusu üyeleri, Rasulayn'da bir terör komutanını yakaladı.
 
 
SINIRDA ÖNLEMLER EN ÜST SEVİYEDE
 
Başarıyla sürdürülen harekat kapsamında, teröristlerin saldırdığı sınır hattındaki yerleşim alanlarında ise güvenlik önlemleri en üst seviyede tutuluyor. Akçakale'nin sınır hattına kimse yaklaştırılmazken, bölge sakinlerinin sokaklarda dolaşmaması ve olası roket- havan saldırılarına karşı korunması yönünde hoparlörlerden anonslar yapılıyor. Polislerin önlem aldığı ilçe merkezlerinin Suriye sınırında ise askerler, zırhlı araçlarla teyakkuz halini devam ettiriyor.
 
SINIRA SEVKİYAT SÜRÜYOR
 
Öte yandan sınır hattına, TSK ve SMO birliklerinin sevkiyatı da devam ediyor. Gece boyunca Suriye sınırındaki Akçakale'ye, SMO askerleri ve araçları ile TSK'nın zırhlı araçları getirildi. Sınıra zırhlı araçlarla gelen TSK ve SMO unsurlarının, harekat kapsamında sınır ötesinde görev alacağı kaydedildi.
 
Son yıllarda savunma  sanayisinde attığı adımlarla millilik ve yerlilik oranını artıran Türkiye, sınır  ötesi operasyonlarında da bu sistemler ve silahlardan yararlanıyor. Daha önceki "Fırat Kalkanı" ve "Zeytin Dalı" harekatlarının ardından  dün akşam saatlerinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış  Pınarı Harekatı'nda da kullanılan yerli sistemler öne çıkıyor.
 
 
TERÖRİSTLERİN HABERLEŞME AĞI KESİLDİ
 
ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, hedef radarların  karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL Mobil  Elektronik Harp Sistemi, Barış Pınarı Harekatı'nın ilk dakikalarında kritik rol  oynadı. KORAL'ın devreye sokulup teröristlerin haberleşme ağının kesilmesiyle  operasyon başladı.
 
KORAL'ın aynı anda düşmana ait füze, uçak ve helikopteri radardan  çıkarıp "kör etme" özelliği dikkati çekerken, sistem yaklaşık 200 kilometre  menzile sahip bulunuyor.
 
MİLLİ ROKETATAR SİSTEMİ HEDEFLERİ VURDU
 
Barış Pınarı'nda hava harekatının ardından kara ateş destek  vasıtalarıyla teröristlere ait hedefler vuruldu.
 
ROKETSAN'ın geliştirdiği T-122 Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi   atışlarıyla Resulayn ve Tel Abyad'daki teröristlere ait sığınak, barınak ve  mevziler ateş altına alındı.
 
T-122 ÇNRA, 16-40 kilometre menzilde, gece-gündüz her türlü hava ve  arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve  etkili ateş desteği sağlayabiliyor.
 
SİHA'LAR HAVADAN DESTEK VERİYOR
 
Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan ve TSK bünyesinde  2014'ten bu yana aktif olarak görev yapan silahlı insansız hava aracı (SİHA)  Bayraktar TB2, önceki sınır ötesi harekatlarda olduğu gibi Barış Pınarı'nda da  kritik rol oynuyor.
 
Haberleşme menzili 150 kilometre ve 24 bin fit uçuş irtifasına sahip  Bayraktar TB2, 24 saat havada kalabiliyor. Aktif keşif, gözetleme ve istihbarat  uçuşları yapan Bayraktar TB2, elde ettiği görüntüyü harekat merkezlerine  gecikmesiz aktarabilme, mühimmat taşıyabilme, kendi mühimmatıyla hedeflere  taarruz edebilme özelliklerine sahip bulunuyor.
 
Bayraktar TB2, hem harekat öncesi istihbarat sağlamada katkı sağlarken  hem de harekat esnasında hedefleri etkisiz hale getirmede aktif rol oynuyor.
 
 
FIRTINA KARADAN, GÖKTÜRK UZAYDAN DESTEK SAĞLADI  
 
ASELSAN'ın geliştirdiği, terörle mücadelede başarıyla görev yapan  T-155 Fırtına obüsü, Barış Pınarı Harekatı'nda da rol alıyor.
 
İntikal, mevzilenme, atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol  işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesini ve diğer ateş destek  unsurlarına sayısal entegrasyonunu sağlayan bu sistem, gelişmiş süspansiyonu  sayesinde engebeli arazi dahil her türlü alanda rahatça harekat icra  edilebilmesine imkan veriyor.
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) öncülüğünde geliştirilen  Göktürk-1 uydusu da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayarak, Barış Pınarı  Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını,  coğrafi kısıtlama olmaksızın gideriyor.
 
HAREKATLARDA BAŞROLDELER 
 
 Bu silah ve sistemlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde  bulunan çok sayıda yerli ve milli teknoloji, teçhizat ve araç-gereç de  Mehmetçik'in mücadelesinde önemli görev üstleniyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı  harekatlarında tüm dünyanın ilgisini çeken T129 Atak Helikopteri, lazer güdümlü  füze Cirit, Nüfuz Edici Bomba, Hassas Güdüm Kiti, Lazer Arayıcı Başlıklı Mini  Akıllı Mühimmat MAM-L, SERHAT Havan Tespit Radar Sistemi, Milli Piyade Tüfeği  MPT-76 gibi yerli ürünlerin de Barış Pınarı Harekatı'nın çeşitli safhalarında bir  kez daha güçlerini kanıtlaması bekleniyor.
 
"HER ZAMAN VE HER YERDE"
 
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Barış Pınarı  Harekatı'nın başlamasının ardından Türk savunma sanayisi tarafından üretilen  yerli ve milli silahların yer aldığı görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.  Demir, "Savunma sanayisi her zaman ve her yerde TSK ile birlikte. Allah kahraman  ordumuzun yardımcısı olsun." ifadesini kullandı.