Son dakika: Alparslan Kuytul'un 41 yıl hapsi istendi!

AA |  14 Eylül 2018 Cuma - 12:50 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 13:27

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında, vakfın kurucu başkanı tutuklu Alparslan Kuytul'un da aralarında yer aldığı 3 kişi hakkında 41'er yıla kadar, 42 şüpheli hakkında ise 21'er yıla kadar değişen hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı.


 Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik aralarında Kuytul'un da  bulunduğu 9'u tutuklu 45 kişi için yürütülen soruşturma tamamlandı.
Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, şüpheliler hakkında "suç  işlemek amacıyla örgüt kurma yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve  duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları, vb.  tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, silahlı  terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme (FETÖ/PDY), yayın yoluyla terör  örgütü propagandası yapmak (PKK/KCK), mal varlığı değerlerinin gayri meşru  kaynağını gizlemek" suçlarından iddianame hazırladı.
 
Kuytul'un da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında çeşitli suçlardan  41'er yıla kadar, 42 şüpheli hakkında ise 21'er yıla kadar değişen hapis cezası  talep edilen iddianame, terör suçlarına bakan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesine  gönderildi.
 
 Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince inceleme sonrası kısmen kabul  iddianame kapsamında, Kuytul hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla  birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün  propagandasını yapmak" suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y.  ve M.Ç. hakkında ise "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 5'er yıl  hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkeme, terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden  görevsizlik kararı verip Kuytul, G.Y. ve M.Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava  dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti.
 
  Dosya daha sonra incelenmek üzere Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesine  gönderildi.  Alparslan Kuytul, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç, Adana 11.  Ağır Ceza Mahkemesinde 8 Kasım'da hakim karşısına çıkacak.
 
  Gizli tanığın verdiği bilgiler iddianamede yer aldı
 
 Bu arada, hazırlanan iddianamede ifadelerine yer verilen gizli tanık,  Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının hiyerarşik yapısına ilişkin bilgiler verdi.  Gizli tanık, Alparslan Kuytul'un resmiyette vakıf yöneticisi olmasa da  elebaşı durumunda olduğunu, alt kademedeki kişilerin emir komuta zincirine bağlı  verilen görevleri harfiyen yerine getirdiğini belirtti. Kuytul'un, kurban bağışı ve deri toplama işlemleriyle ilgili bizzat  kendisinin ilgilendiğini ve bu hususta çalışacak kişileri bizzat  görevlendirdiğini kaydeden gizli tanık, Kuytul'un kalabalık ve güçlü görünmek  gibi bir hevesinin olduğunu anlattı.    Bunu sağlayabilmek için sosyal medyanın son derece aktif şekilde  kullanılıp kitlelere düşüncelerin aktarılması amacıyla videolar hazırlandığına  dikkati çeken gizli tanık, şu bilgileri paylaştı:
 
 "Alparslan Kuytul 2005'li yıllara kadar Peygamberimizin hayatıyla  ilgili vaazlar vermekteydi. Ancak bu yıllardan sonra tamamen siyasi ve toplumda  yankı uyandıracak videolar yayınlamayı amaç edindi. Hükümeti toplum nezdinde  çürütmek, kötü göstermek amacıyla hareket ederek bu sayede kendi görüşlerinin  doğruluğunu ön plana çıkarmak suretiyle vaaz videoları yayınlamıştır. Ayrıca  bildiğim kadarıyla bir seferde 30 bin kadar kurban derisi toplanarak hangi  fabrika daha çok verirse o fabrikaya gönderimini sağlamaktadırlar. Satışlar toplu  gerçekleşip, paralarını bildiğim kadarıyla elden almaktadırlar."
 
Gizli tanık, bağış kurbanlıkların sucuk yaptırılıp satılması  iddiasıyla ilgili olarak da "Sucuk satışıyla ilgili makbuz düzenlenmemektedir.  Elden para toplama yolu olarak bu tarzda para kazanmaktadırlar. Kurban derisi ve  derisinin toplanmasında yararlılık gösteren çok sayıda deri toplayan mensuplara  başarılarını ödüllendirmek amacıyla program yapılarak kıyafet gibi ödüller  verilerek motivasyon sağlanmaktadır." dedi.
Yapı içerisinde evliliklerin Kuytul'un izniyle gerçekleştirildiği öne  süren gizli tanık, şunları kaydetti:
 "Evlenme şartını taşıyan ve Alparslan Kuytul'dan izin alan kişilere  evlilik sorumlusu olan K.E. tarafından eş adayları gösterilerek konuşmaları ve  anlaşmaları sağlanmaktadır. Anlaşma sağlanırsa evlilik gerçekleşir. Anlaşmanın  olmaması halinde başka eş adayları gösterilmektedir. Bunun haricinde vakıf  dışından evlilik yapmak isteyen kişiler uyarılıyor. Yani bir şekilde bu konuda da  mutlak bir itaatin sağlanması söz konusudur."
 
Terör örgütlerini övücü konuşmaları da iddianamede
 
İddianamede, Alparslan Kuytul'un terör örgütleri FETÖ/PDY ve  PKK/KCK'nın eylemleri ve yasa dışı faaliyetlerini övücü ve destek verici  nitelikteki sosyal medya konuşmalarının videosuna da yer verilip, darbe  girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı anımsatıldı. İddianamenin değerlendirme bölümünde ise "Alparslan Kuytul'un Furkan  Eğitim ve Hizmet Vakfı adı ile legal bir hayır kurumu görünümü altında yapılanan  organize suç örgütünün kurucusu ve elebaşı olduğu" ifade edildi. İddianamede, şu  tespitler yer aldı: ''Şüphelinin sosyal medyayı diğer örgüt üyelerinin yardımı ile aktif  olarak kullanarak, FETÖ/PDY'nin anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlayan hain  darbe girişimini desteklediğini açık bir şekilde ifade ederek kendisini takip  eden ve ulaştığı kişiler üzerinde algı oluşturmak, 15 Temmuz darbe girişimi  sonrası vatandaşlarımızın katılımıyla devam eden demokrasi nöbetlerine karşı  söylemlerde bulunarak örgüte destek vermek, örgütün eylemlerini meşru göstermek,  buna karşılık örgüte karşı girişilen mücadeleyi yok saymak, ayrıca örgütün en  önemli yayın organı Zaman gazetesinin kapatılmasını eleştirerek destek algısı  oluşturmak suretiyle FETÖ/PDY'ye yardım ettiği, eylemlerinin teknik imkanlarla  ulaştığı vatandaş kesimi, açıklamaların mahiyeti, açıklamalarını yaptığı zaman  aralıkları nazara alındığında terör örgütü propagandasını aştığı, eylemlerinin  FETÖ/PDY'ye bilerek ve isteyerek yardım etmek suçu kapsamında kaldığı  anlaşılmıştır."
 
Alparslan Kuytul'un, PKK/KCK'nın Suriye uzantısına yönelik Afrin'deki  harekata yönelik de karşı bir duruş sergilediği ve benzer eylemlerle silahlı  terör örgütünün propagandasını yaptığı vurgulanan iddianamede, şu  değerlendirmelerde bulunuldu:
 "Şüphelinin liderliğinde kurulan organize suç örgütünün hedef aldığı  kişilerin dini duygularını istismar etmek suretiyle kurban, deri, burs, kermes,  bağış vs. adı altında sözde bir hayır kurumu gibi hareket ederek para ve paraya  çevrilebilecek mahiyette ayni yardımlar topladığı, toplanan paraların örgüt  üyeleri adına açılmış ve şüpheli tarafından görevlendirilen örgüt yöneticileri  tarafından yönetilen banka hesaplarında çeşitli işlemlere tabi tutularak  değerlendirildiği, böylece yasa dışı kayıtsız ve kaynağı gizlenmiş izahı mümkün  olmayan parasal gelirler elde ettiği, şüphelinin Adana'da Furkan Vakfının  çağrıları doğrultusunda düzenlenen yasa dışı eylemlere katıldığı, yönettiği,  kendisine tabi olan örgüt üye ve yöneticilerini yönlendirerek yasalara aykırı  tutum ve eylemlerde bulunduğu belirlenmiştir."
 
 Alparslan Kuytul'un kurduğu suç örgütüne eleman kazandırmak amacıyla  kaçak öğrenci yurtları açtığı, işlettiği, sözde eğitime aldığı öğrencilere  görevlendirdiği hocalar vasıtasıyla sözde dini dersler verilmesini sağladığı  anlatılan iddianamede, vakıfta çeşitli yollarla mali suçlar da işlendiği  bildirildi.
Vakfın temel finans kaynaklarının kurban derisi ve kurban eti  toplamak, kermes düzenlemek, CD ve dergi satışları olduğu ifade edilen  iddianamede, 2015'te yaklaşık 400 bin liralık deri, et ve kelle toplanmasına  rağmen bunların kayıt altına alınmadığı, toplanan kurban etlerinin de  fabrikalarda sucuk olarak üretip örgütte faaliyet gösterenler vasıtasıyla  vatandaşlara satılarak para kazanıldığı belirtildi.
  İddianamede savunmasına yer verilen şüpheli Alparslan Kuytul ise  üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, vakfın sosyal ve kültürel  faaliyetlerde bulunduğunu iddia etti.