Son Dakika! ABD'li senatör McCain 81 yaşında hayatını kaybetti

AA |  26 Ağustos 2018 Pazar - 3:57 | Son Güncelleme : 26 08 2018 - 7:38

ABD'de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden, bir dönem partisinin başkan adayı olan Arizona Senatörü John McCain'in 81 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.


McCain'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, beyin kanseriyle  savaşan ünlü Cumhuriyetçi senatörün yerel saatle cumartesi günü öğleden sonra  öldüğü kaydedildi.
 
Geçen yazdan bu yana beyin kanseri dolayısıyla tedavi gören McCain'in  son anlarında ailesiyle olduğu belirtildi.
 
Önceki gün ailesi, McCain'e uygulanan tedavinin artık  sonlandırıldığını açıklamış, bu karar McCain'in son günlerine yaklaştığı şeklinde  yorumlanmıştı.
 
Zaman zaman ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştirileriyle de  gündeme gelen McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir  edilen bir senatör olarak biliniyordu.
 
2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Barack  Obama'ya karşı Cumhuriyetçi Parti'yi temsilen başkan adayı olarak yarışan McCain  seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her zaman ağırlığı olan  isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı'nda esir olarak  tutulmuştu.
 
1981 yılında ABD Kongresine ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne  farklı kademelerde memleketi Arizona'yı temsil ediyordu.