Org. Akar yüzüne karşı söyledi

17 Şubat 2017 Cuma - 7:33 | Son Güncelleme : 22 02 2017 - 13:35

ABD Genelkurmay Başkanı bugün Türkiye'ye geldi. Org. Akar ile Dunford'un yaptığı görüşme öğleden sonra sona erdi. Görüşmede bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik terör örgütleri ile mücadelede görüş birliği teyit edildi.


ABD Genelkurmay Başkanı ile Org. Hulusi Akar'ın İncirlik'teki görüşmesi sona erdi. Görüşmede bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik PKK, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadelede görüş birliği teyit edildi.  TSK'dan da açıklama geldi.  Buna göre; Fırat Kalkanı'nda desteğin arttırılması istendi,

TSK'dan yapılan bilgilendirmeye göre, Akar, Orgeneral Dunford'a şunları söyledi:

  • Ülkemizin hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde büyük bir başarı elde edildi.
  • Güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanlar geri dönmeye başladı.
  • El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrol sağlandı. Arama/tarama faaliyetlerine geçildi.
  • Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edilecek ve edilmesi gerekli.
  • Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesi büyük önem taşıyor.

PKK VE DEAŞ İLE MÜCADELE 

Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, başta PKK ve DEAŞ olmak üzere Suriye ve Irak’taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği de teyit edildi.

GÖRÜŞMEDE DİKKAT ÇEKEN DETAY 

İncirlik Üssü'nde heyetlerarası yapılan görüşmede, komutanların arazide giyilen kamuflaj kıyafetleri giymeleri dikkat çekti. Karargah üniforması yerine arazi kıyafetlerinin tercih edilmesi dikkat çekti.

SAAT 10:45'TE GELDİ

 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'ı taşıyan uçak saat 10:45'te Adana'daki İncirlik Üssü'ne indi. Dunford, Perşembe günü Rus mevkidaşı Valeriy Gerasimov'la da Bakü'de bir araya gelmişti.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'un, İncirlik'te bir araya geldiği sırada üste hava trafiği yaşandı.

İNCİRLİK'TE YOĞUN HAVA TRAFİĞİ

Görüşme esnasında "63239" kuyruk numaralı beyaz bir uçak, ayrıca 4 de Türk savaş uçağı İncirlik Üssü'ne iniş yaptı. Öte yandan üsse 13.35'te ABD’ye ait bir kargo uçağı da indi. 

 
21 BİN DEAŞ'LI VAR

İstihbarat raporlarına göre, halihazırda Rakka'da 21 bin DEAŞ'lı teröristin bulunduğu öngörülüyor. Zira, örgütün halihazırda devam eden Musul operasyonu ve El Bab'da yediği iki büyük darbenin ardından Rakka'da ciddi bir direnç göstermesi bekleniyor. Rakka'da son iki haftadan bu yana sivillerin giriş çıkışlarının yasaklandığı ve örgütün Musul ve El Bab'da olduğu gibi bu kentte de sivilleri kalkan olarak kullanacağı düşünülüyor.ABD'li ve Türk askeri uzmanları Rakka operasyonu öncesinde kent merkezini ve Rakka'ya bağlı 7 yerleşim birimini, güvenlik sektörlerine şimdiden ayırmış durumda. Rakka kent merkezinin 13, kent çevresindeki yerleşim birimlerinin ise 6 güvenlik sektörüne bölündüğü belirtiliyor. Bu planlamaya göre, sivillerin DEAŞ terör örgütünün kalkanı olmaktan kurtarılması planlanıyor. Sivillerin, bir bölgeden bir başka güvenli bölgeye geçişleri sağlanacak.

GÜZERGAH BELİRLENECEK

Güvenlik uzmanları, Rakka'nın kent merkezinin DEAŞ'tan kurtarılması için TSK ve ABD askerlerinin kara unsurlarının bölgeye hangi hattı kullanarak intikal edecekleri konusunda iki plan hazırladı. Birinci planda, Tel Abyad üzerinden Rakka'ya askeri birliklerin intikalinin sağlanması öngörülüyor. Bu planlama pratikte en kolay yöntem. Sınır hattından Rakka'ya giden yol 60 km. Ankara, yolun kısa olmasından dolayı bu güzergahı birinci derecede tercih edilmesini istiyor. Ancak Tel Abyad'ın PYD-PKK'nın kontrolünde olması nedeniyle Ankara, Rakka-sınır hattında güvenliğin sağlanması için 16 km genişlemesine bir koridorun açılmasının öneriyor. Ancak ABD, TSK ve ABD askerinin bu bölgeden geçmesi durumunda sürecin ne kadar devam edeceği ön görülemediği için PYD'nin kontrolündeki bölgelerin bölüneceği gerekçesi ile sıcak bakmıyor. (Yeni Şafak)

İKİNCİ HAT 159 KM

İkinci plan ise ABD'li kurmayların sıcak baktığı bir plan. Bu plana göre ise TSK ve ABD askeri unsurlarının Cerablus hattından hareket ile Rakka'ya gitmesi öngörülüyor. Ankara'nın çekincesi ise mesafenin 159 km olması ve derinliğe indikçe sağlı sollu PYD-PKK, DEAŞ ve rejim güçleri ile sık sık karşıya gelme ihtimali çok yüksek görülüyor.

Ankara'nın şartları var Ankara ise ABD'nin teklifine karşılık olarak Rakka'ya giden güzergah üzerindeki Al Arimah, Minbiç ve Thawrah hattında 7 lojistik hat ve 2 askeri üs kurulması şartını benimsiyor. Ankara, ABD ile yapılan ön görüşmelerde oalsı askeri operasyonun başlaması ile birlikte, PYD / PKK operasyonun alanın geçiş koridorunun 12 km gerisine çekilmesini isteyeceği öğrenildi. Zira, Ankara PYD'nin herhangi bir saldırıya geçmesi durumunda Koridor hattından yani PYD'nin kontrol alanlarının güneyinden ve Türkiye sınır hattından doğrudan müdahale edecek. Ankara kulislerinde ikinci planın şimdilik ağır bastığı ancak ABD'nin Türkiye'nin alandaki hareket alanının sağlayacak 3 bölgede askeri üslerin kurulamsına izin verilmesi durumunda operasyonun 45 gün içinde son halinin alacağı ve nisan ayı ortalarında ise başlayabileceği belirtiliyor.