Son dakika... ABD çalkalanıyor! 'Gidebilir!'

30 Ekim 2017 Pazartesi - 15:36 | Son Güncelleme : 30 10 2017 - 23:15

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasını yöneten Paul Manafort ve iş ortağı Rick Gates'ten bu sabah otoritelere teslim olmaları istendi. İkiliye 12 adet suçlama yöneltildi. ABD medyası bu olayı Trump’ın azledilmesi sürecinin başlangıcı olarak sunuyor.


Amerikan medyası, Pazartesi gününden itibaren polisin bazı isimleri gözaltına almaya başlayabileceğini yazıyor. Medya, suçlamaların Trump'ın dokuz aylık başkanlığında bir dönüm noktası olabileceğini aktarıyor. 'Washington nefesini tuttu' başlığıyla bir analiz yayınlayan CNN, ilk gözaltıların eli kulağında olduğunu, Beyaz Saray için bazı vahim gerçeklerin ortaya çıkabileceğini bildirdi. 
 
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın kabusu haline gelen Rusya soruşturmasında ilk deprem gerçekleşiyor. Trump'ın kampanya yöneticisi Michael Manafort'tan bu sabah federal otoritelere teslim olması talep edildi. Manafort'la birlikte savcılığa çağrılan bir diğer isim, eski iş ortağı Rick Gates. CNN, Manafort'un çağrıya uyarak bugün teslim olacağını son dakika koduyla duyurdu. Manafort ve avukatı, Washington'daki FBI ofisine giderken görüntülendi.
 
Rusya ile sıkı ilişkileri bilinen Manafort'un evine, Ağustos ayında baskın düzenlenmişti. Virginia'daki evde arama yapan FBI, birçok kayıt ve evraka el koymuştu.
 
Özel savcı Robert Mueller'in imzasını taşıyan soruşturmanın federal büyük jüri tarafından kabul edilmesiyle, Amerikan medyası Pazartesi günü ilk gözaltıların olabileceğini duyurmuştu. Haber ilk kez CNN International tarafından ekrana getirild.i CNN'i Reuters, NBC ve Wall Street Journal takip etti.
 
CNN'nin bugün manşetinden sunduğu analiz ise, "Washington nefesini tuttu" başlığını taşıyor. Stephen Collinson imzalı analizde ilk gözaltıların eli kulağında olduğu, özel savcı Mueller'in Beyaz Saray için vahim gerçekler ortaya çıkarabileceği belirtiliyor. Collinson, Washington'da korku ve ümidin bir arada olduğunu aktarıyor. 
 
 
 
Mahkemeye girerken görüldüler
 
CNN'in konuyla ilgili haberinde ayrıca, özel savcı Mueller'ın ekibinde çalışan avukatların Cuma günü başkent Washington'daki mahkeme binasına girerken görüldükleri yer aldı. 
 
Flynn mercek altında
 
Basına yansıyan haberlere göre, Mueller ve ekibi özellikle iki kilit ismi mercek altına aldı. Bu isimlerden ilki, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı koltuğuna oturduktan üç hafta sonra istifa etmek zorunda kalan general Michael Flynn. Rusya ile bağlantıları ortaya çıkan Flynn, önce bunları inkar etmiş, yalan söylediği ortaya çıkınca da isteğiyle görevinden ayrılmıştı.
 
Manafort, ikinci isim olarak haberlerde yer verilen isimdi.
 
12 ADET SUÇLAMA YÖNELTİLDİ
 
Mueller'in ofisinden yapılan açıklamada Manafort ve Gastes'e aralarında ABD'ye karşı komplo kurmak ve kara para aklamanın da olduğu 12 adet suçlamanın yöneltildiği açıklandı.
 
Açıklamada "Manafort ve Richard Gates federal jüri tarafından suçlandı. 12 suçlama şunlardan oluşuyor: ABD'ye karşı komplo kurmak, kara para aklamak için komplo kurmak, yabancı bir yöneticinin kayıtdışı temsilciliği, yalan ve yanlış yönlwndirici FARA (Yabancı Temsilcilik Kayıt Yasası) açıklamaları, yalan ifade ve yabancı banka ve finansal hesaplar konusunda 7 adet suçlama" dendi.
 
'YANUKOVİÇ'İN İSTEĞİ ÜZERİNE ABD'DE MİLYONLARCA DOLARLIK LOBİ KAMPANYASI YÜRÜTTÜLER'
 
Suçlamada Manafort ve Gates'in Eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in isteği üzerine ABD'de milyonlarca dolarlık lobi kampanyası yürüttükleri belirtildi.
 
Manafort ve Gates 2006-2016 yılları arasında ABD'li yetkililerden aldıkları ödemeleri saklama amacıyla ABD ve yabancı kuruluşlar vasıtasıyla kara para aklamak ile suçlandı.
 
Soruiturmada toplamda  75 milyon doların offshore (denizaşırı) hesaplar vasıtasıyla gönderildiği belirtildi.
 
Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine olası müdahalesi ile ilgili olarak ABD'de biri Kongre diğeri ise Özel Savcı Mueller tarafından yapılan 2 adet ayrı soruşturma bulunuyor.
 
Kremlin ve Trump ise suçlamaları kesin bir dille reddediyor.
 
Aileye de uzanabilir
 
Soruşturmanın Trump'ın ailesi ve yakın çevresine uzanabileceği de yine haberlerde yer verilen unsurlar arasında. Sözü edilen isimlerden biri, Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner. Oğul Trump Jr. ise, Temmuz ayında Hillary Clinton hakkında bilgi almak amacıyla bir Rus avukatla görüştüğünü kabul etmişti.
 
Büyük bir gizlilik içinde yürütülen soruşturma, Amerikan istihbarat servislerinin Rusya'nın doğrudan seçimlerde parmağı olduğu ve Trump'ın kazanmasına yardım ettiği yönündeki raporlarının ardından açılmıştı.
 
Soruşturmayı yürüten FBI Direktörü James Comey'nin Mayıs ayında görevden alınması ise, bir başka odak noktası. Özel savcı Mueller, Başkan Trump'ın Comey hamlesiyle adaleti engelleyip engellemediğini de araştırıyor.
 
Trump çıldırdı!
 
Henüz kimin suçlandığı bilinmese de, yaşananlar Başkan Trump'ı çıldırtmaya yetti. Twitter mesajlarında soruşturmayı 'cadı avı' olarak niteleyen, seçimdeki Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton'a yüklenen Trump, "Şimdi gerçekler ortaya dökülüyor. Bir şeyler yapın" diyerek Cumhuriyetçilere seslendi.
 
Trump'ın çağrısının aksine, Cumhuriyetçi Parti'den bazı isimler, Mueller'in soruşturmasına destek veriyor.
 
Özel savcı Mueller, FBI direktörü James Comey’nin görevden alınmasından sonra soruşturmaya atandı. Mueller’ın soruşturmasının yanında, Kongre’deki üç farklı komisyon da Rusya bağlantılarını soruşturuyor.
 
BBC muhabiri, üç ay önce yazmıştı
 
BBC muhabiri Anthony Zurcher, Ağustos ayında büyük jüri oluşturulmasının hemen ardından yazdığı analizde, işin ciddileştiğini vurgulamıştı:
 
"Robert Mueller'in özel savcı sıfatıyla yürüttüğü soruşturma, Trump yönetiminde her zaman kaygı yaratan bir konu oldu. Ancak iş artık gerçekten çok ciddiye bindi.
 
Washington DC'de büyük jüri kurulduğu ve Trump Jr ile Rus avukatın toplantısının incelendiği yönündeki haberler, soruşturmanın başkanın en yakınındaki isimlere uzandığını gösteriyor.
 
Bu karar, son dönemde Mueller'in ekibine deneyimli savcı ve soruşturmacıları eklediği düşünüldüğünde çok da büyük bir sürpriz değil. Ancak, işin mahkemeye götürülmesine yol açabilecek önemli bir adım. En azından, bu karar, Mueller'in çok daha büyük bir ipucunun peşinde olduğunun işareti olabilir. Soruşturma kapsamının artık eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve yabancı şirketlerle ilişkilerinin çok ötesine geçtiği görülüyor. Ayrıca, soruşturmanın yakın vadede kapatılma olasılığının olmadığı da anlaşılıyor."