Son dakika... 25 Aralık kumpas davasında karar

AA |  24 Aralık 2018 Pazartesi - 16:40 | Son Güncelleme : 24 12 2018 - 16:58

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği iddiasıyla terör örgütü elebaşı firari Fetullah Gülen, ABD'deki Hakan Atilla davasında tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 13'ü tutuklu 71 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları  karşındaki salonda yapılan duruşmada mahkeme heyeti, davaya ilişkin kararını  açıkladı.
 
Mahkeme heyeti eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy,  Yasin Topçu ve Mahir Çakallı ile Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habib Kunt,  İbrahim Şener, Mehmet Fatih Yiğit ve Mehmet Akif Üner'in "Türkiye Cumhuriyeti  hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırılmasına karar verdi.
 
Firari sanıklar FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ABD'deki Hakan Atilla  davasında tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz, eski Emniyet Müdürü Hamza Tosun ile  Sinan Dursun, Engin Filiz ve Sinan Sağyalavaç'ın dosyasının tefrik edilmesine  karar veren heyet, bazı sanıkları da "silahlı terör örgütüne üye olma", "özel  hayatın gizliliği" ve "usulsüz dinlenme suçlarından değişen oranlarda hapis  cezasına çarptırdı.