Son dakika... Ara Güler hayatını kaybetti

DHA |  17 Ekim 2018 Çarşamba - 22:45 | Son Güncelleme : 18 10 2018 - 8:10

Duayen foto muhabiri Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler'in vefatı nedeniyle ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.


Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler, tedavi gördüğü özel hastanede vefat etti.
 
Doktor Zafer Gökay, Güler'in yakınlarına yaptığı açıklamada, "Serviste  3 kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde  ne yazık ki döndüremedik, başımız sağ olsun. Tamamen kalp yetersizliği." dedi.
 
Ara Güler'in ölüm haberini alan ailesi, yakınları ve gazeteciler hastaneye akın etti.
 
 
 
 
 
 
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: TÜRKİYE 3 DEĞERİNİ YİTİRDİ
 
Türkiye'nin 3 değerini yitirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Fotoğraflarıyla tarihi belgeleyen fotoğraf sanatının usta ismi, duayen gazeteci ve foto muhabiri AraGüler'i, şiirleri ile Anadolu insanının sesi, Türk edebiyatının 'beyaz kartal'ı BahaettinKarakoç 'u Türk siyasetinde önemli hizmetler yürütmüş bilim insanı Prof. Dr. OyaAkgöneç'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Güler'in  "Sanatçı diye bir adam vardır, o da ruhuyla vardır. Fotoğraf makinesi vardır diye  olmaz sanatçı adam..." sözlerini hatırlatarak, "Ruhuyla var olan Ara Güler'in  kadrajından Türkiye'yi ve insanımızı görmek büyük keyifti. Ruhu şad olsun."  ifadelerini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise "Fotoğraf sanatının büyük duayeni Ara  Güler’in vefatını teessürle öğrendim. Merhumun ailesine, sevenlerine ve sanat  dünyamıza sabır ve başsağlığı diliyorum." mesajını paylaştı.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ara Güler'in "Yaşam size  verilmiş boş bir film. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın."  sözüne atıfta bulunarak, "Duayen fotoğrafçımız Ara Güler, ardında gençlerimize  örnek olacak nice eserler bırakarak aramızdan ayrıldı. Büyük ustanın mekanı  cennet olsun." ifadelerine yer verdi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de "Türkiye'nin  sevincini, üzüntüsünü, neşesini, hüznünü, bütün yönleriyle hayatın her anını  fotoğrafladı. Makinesiyle nice zamanları ölümsüz kıldı. Ailesinin ve bütün  sevenlerinin başı sağ olsun." paylaşımında bulundu.
 
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş mesajında, "Kültür ve  sanat dünyamızın dev çınarı Ara Güler'i kaybettik. Ailesine, dostlarına ve  halkımıza başsağlığı diliyorum." yazdı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise  fotoğraflarla tarihi zapteden büyük ustayı kaybettiklerini belirterek, "Ömür  sermayesini mücevher gibi işledi. İnsan hayatının ve dertlerinin şahidi bir  derviş aramızdan ayrıldı. Ara Güler ustamıza Allah rahmet eylesin." paylaşımını  yaptı.
 
ARA GÜLER KİMDİR?
 
16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.
 
1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etti.
 
1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.
 
 
1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı'na katıldı ve İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antalojisi" onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.
 
 
1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" ünvanını kazandı. İsviçre'de çıkan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan "Young Turkey" adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.1967'de Japonya'da çıkan "Photography of the World" antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı. 1967'de Kanada'da açılan "İnsanların Dünyasına Bakışlar" sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen "Renkli Fotoğrafğın On Ustası" adlı sergide; aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.1970'de "Türkei" adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.1971'de Lord Kinross'un "Hagia-Sophia" (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti.
 
 
Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan "Picasso Metamorphose et unite" adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı. 1972'de Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açıldı.1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra "Yaratıcı Amerikalılar" adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan "Kahramanın Sonu" adlı bir belgesel film çekti.1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Foto Muhabirliği" dalındaki birincilik ödülünü aldı.
 
1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı "Fotoğraflar" adlı kitabında basıldı.1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı "Mimar Sinan" kitabını fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de "Institute of Turkish Studies" tarafından Ingilizce olarak yayınlandı.1989'da "Ara Güler'in Sinemacıları" kitabı basıldı.
 
 
1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) "The Sixth Continent" adlı kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurdu.Ismet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso röportajı.Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de "Sinan, Architect of Soliman the Magnificent" adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl "Living in Turkey" adlı kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur'da "Turkish Style" başlığıyla, Fransa'da "Demeures Ottomanes de Turquie" adıyla yayımlandı.1994'de "Eski İstanbul Anıları", 1995'de "Bir Devir Böyle Geçti", "Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü" fotoğraf kitapları yayımlandı. Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergileniyor.
 
 
Ara Güler, bu veda pozunu TRT Muhabiri Elif Akkuş’a vermişti.