Son dakika... 'Kırmızı Bülten' çıkarıldı!

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 16:58 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 18:35

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın da aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında 'Kırmızı Bülten' çıkarılmasına karar verildi.


Vezneciler'de 7 Haziran 2016'da 6'sı polis 12 kişinin  hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin 8'i tutuklu 21 sanığın yargılandığı  davada, PKK'nın üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran  Kalkan'ın da aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama  kararı düzenlenmesine ve yakalama kararının infazı için kırmızı bülten  çıkarılması hususunda işlem yapılmasına karar verildi. 
 
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 5 tutuklu sanık ile  avukatları ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.
 
Duruşmada dinlenen tanıklar sanıkları tanımadıklarını ve bilgilerinin  bulunmadığını belirtti.
 
Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı tutuklu sanıkların bu hallerinin  devamı yönünde karar verilmesini istedi. Söz alan tutuklu sanık ve avukatları da  tahliye talebinde bulundu.
 
Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mehmet Nur  Pala, Eyüp Sever, Murat Bal, Hasan Turan, Ahmet Erdem, Abdulsittar Balsak, Gülşen  Bahadır ve Gamze Zere Karadağ'ın bu hallerinin devamına karar verdi.
 
Aralarında  PKK'nın üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil  Bayık, Duran Kalkan'ın da bulunduğu firari yakalamalı 12 sanık hakkında  tutuklamaya yönelik yakalama emri düzenlenmesine karar veren mahkeme heyeti, bu  sanıklar hakkında ayrı ayrı tutuklamaya yönelik yakalama kararının infazı için  kırmızı bülten çıkarılmasına ve bu hususta işlem yapılmasına hükmetti.
 
Heyet eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.
 
İddianameden
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 7  Haziran 2016'da Fatih Şehzadebaşı Caddesi Vezneciler otobüs durağı istikametinde  Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait iki midibüse yönelik terör saldırısına ilişkin  soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, saldırıda yaşamını yitiren 6'sı polis  12 kişi "maktul", 12 kişi "mağdur", aralarında polis memurlarının da bulunduğu  156 kişi de "müşteki" olarak yer aldı.
 
İddianamede, haklarında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK  elebaşıları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ile Ramazan Açıkyüz,  Nuriye Kesbir, Mustafa Karasu, Hülya Oran, Elif Yıldırım'ın, "devletin birliğini  ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle  bombalayarak kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs etme", "olası kastla bombalama  suretiyle öldürme", "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el  değiştirmesi", "olası kastla basit yaralama", "olası kastla yaralama", "olası  kastla kemik kırığı oluşturacak şekilde yaralama", "zincirleme şekilde mala zarar  verme" ve "silahlı terör örgütünün yöneticiliğini yapma" suçlarından yedişer kez  ağırlaştırılmış müebbet, altışar kez müebbet ve değişen oranlarda hapis cezasına  çarptırılmaları isteniyor.
 
İddianamede 5'i yakalamalı, 8'i tutuklu, 1'i serbest toplam 12 sanığın  da benzer suçlardan değişik oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.