Şok! Normalleşme sürecinde rekor sayıda vaka tespit edildi

AA |  31 Mayıs 2020 Pazar - 23:01 | Son Güncelleme : 31 05 2020 - 23:01

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınında normalleşme sürecine geçilen aşamada 2 kişi hayatını kaybederken, bir günde rekor sayıda yeni vaka tespit edildi.


IKBY Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süleymaniye ve  Erbil vilayetlerinde salgın nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
 
Açıklamada, Süleymaniye'de 101, Erbil'de 3 olmak üzere toplam 104 test  sonucunun pozitif çıktığı, bölgede, şimdiye kadar bir günde tespit edilen en  yüksek vaka sayısına ulaşıldığı belirtildi.
 
Normalleşme sürecinde vaka oranlarının ciddi bir şekilde artması  üzerine IKBY Sağlık Bakanı Saman Berzenci, yazılı açıklama yaptı.
 
Berzenci, hastanelerdeki yatak sayısının yetersiz kalması halinde  otelleri kullanmayı planladıklarını ifade etti.
 
IKBY hükümetinin resmi internet sitesinden paylaşılan Kovid-19'a  ilişkin verilere göre, şimdiye kadar Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe  vilayetlerinden oluşan bölgede 7 kişinin hayatını kaybettiği, 283 kişinin  tedavisine devam edildiği ve 420 kişinin de iyileşerek taburcu edildiği  bildirildi.
 
IKBY 11 Mayıs'ta normalleşme sürecine girmişti
 
Erbil yönetimi, Kovid-19 nedeniyle şubat sonunda, bölge vilayetlerinde  hem sokağa çıkma yasağını uygulamaya koymuş hem de sıkı tedbirler alarak salgını  büyük oranda kontrol altına almıştı.
 
IKBY Hükümeti, 11 Mayıs'ta, yeni vakaların tespit edilmemesi ve hasta  sayısının 14'e kadar düşmesi üzerine normalleşme aşamasına geçmiş, vilayet  sınırları dahilinde sokağa çıkma yasağını kaldırmış, cami ve kiliseleri yeniden  toplu ibadete açmıştı.