SOCAR’dan ikinci ‘yıldız’ geliyor

07 Ağustos 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 2:30

SOCAR Türkiye CEO’su Gahramanov, STAR Rafinerisi’nin ardından Aliağa kampüsü içinde ikinci petrokimya tesisi yapacaklarını söyledi. Fizibilite çalışmalarına devam ettiklerini belirten Gahramanov, “2023’te üretime başlamayı planlıyoruz” dedi.


SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, Petkim’in Aliağa kampüsü içinde yapacakları ikinci petrokimya tesisi için fizibiliteyi 2019’un Nisan ayında tamamlayarak Haziran’da çalışmalara başlamayı düşündüklerini, bunun çok büyük bir yatırım olacağını belirtti. Gahramanov, tesiste 2022’nin sonunda veya 2023’ün başında üretime başlamayı planladıklarını söyledi.
 
İthalatın % 40’ı 
 
Zaur Gahramanov, STAR Rafinerisi ile Türkiye’ye 19 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını, petrokimya sektörünün ham madde ihtiyacını karşılayacak bu tesisin jet yakıtı, LPG ve motorin de üreteceğini ifade etti. Cari açığın azalmasına katkıda bulunacak rafineriye ilk petrol gemisinin yanaştığını, Ekim ayının sonunda tam anlamıyla üretimin başlayacağını söyleyen Gahramanov, tesisin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla düzenlenecek törenle hizmete alınmasını planladıklarını aktardı.
STAR’ın devreye girmesiyle Türkiye’nin dış ticaret açığının yıllık yaklaşık 1.5 milyar dolar azalacağına işaret eden Gahramanov, bu hedefle çizdikleri yatırım vizyonu kapsamında yeni bir petrokimya tesisi için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Rafineride yaklaşık 1 milyon ton reformat adı verilen petrokimya ham maddesi üretileceğini belirten Gahramanov, şöyle devam etti: 
“Bunun 250 bin tonu Petkim’e gidecek. Petkim’in kapasitesi bunu işlemek için yetersiz. Kalan 750 bin tonu kullanarak ekonomiye ilave katkı getirmek için yeni bir petrokimya tesisi planladık. İkinci petrokimya tesisi için fizibiliteyi 2019’un Nisan’da tamamlayarak gelecek Haziran’da çalışmalara başlamayı düşünüyoruz. Çok büyük bir yatırım olacak. Bu yatırım yine Aliağa’daki tesislerimizin bulunduğu yerde olacak. Altyapı olarak da burası uygun. Yeni tesisle petrokimya ürünleri ithalatının yüzde 40’ını karşılayacağız.”
 
TANAP’ın ikinci fazının % 85’i tamam
 
Zaur Gahramanov, Haziran’da ilk fazının açılışı yapılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’ndaki (TANAP) çalışmalara değinirken de Azeri gazının Eskişehir’e ulaştığını, bunun çok sevindirdiğini söyledi. Projenin ikinci etabında çalışmaların devam ettiğini belirten Gahramanov, “TANAP’ın ikinci fazının yüzde 85’i bitti. Haziran 2019’da boru hattı Yunanistan’a varacak. 2019 sonuna doğru da Yunanistan’a gazı götürmüş olacağız” dedi.
 
 

ETİKETLER