Slovakya İçişleri Bakanı Drucker istifa etti

AA |  16 Nisan 2018 Pazartesi - 18:27 | Son Güncelleme : 16 04 2018 - 18:28

Slovakya İçişleri Bakanı Tomas Drucker, Emniyet Genel Müdürü Tibor Gasbar'ın görevden alınmasının doğru bir karar olmayacağını belirterek, görevinden istifa ettiğini açıkladı.


Yaklaşık 3 hafta önce göreve başlayan yeni hükümetin İçişleri Bakanı  olan Drucker, basına yaptığı açıklamada, kendisinden Emniyet Genel Müdürü  Gasbar'ın görevden alınmasının istendiğini ve bunun doğru ve adil bir karar  olmayacağını düşündüğünü söyledi.
 
Drucker, bu nedenle istifa kararı aldığını belirterek, "Ben dürüst  olmak istiyorum. Eğer ben Tibor Gaspar'ın doğrudan görevden alınmasını yanlış  buluyor ve böylelikle azaltılması beklenen kutuplaşmayı daha da derinleştirirsem,  bence bu şartlar altında, İçişleri Bakanı görevinde kalmaya hakkım olmadığına  inanıyorum. Bu yüzden istifamı cumhurbaşkanına sunacağım." şeklinde konuştu.
 
Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska başta olmak üzere muhalefet ve çok  sayıda Slovakyalı, 26 Şubat'ta gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının  öldürülmesinin aydınlatılamamasının sorumlusu olarak gördükleri Emniyet Genel  Müdürü Gaspar'ın görevden alınmasını talep ediyordu.
 
Gazeteci Kuciak ve kız arkadaşının öldürülmesinin ardından cinayetin  aydınlatılması için düzenlenen protestolar kısa sürede hükümet karşıtı  gösterilere dönüşmüş, Başbakan Robert Fico'nun yanı sıra İçişleri ve Kültür  Bakanı da istifa etmek zorunda kalmıştı.