Siyaset kızıştı ! Bir milyon, aman yarabbi bir milyon basite indi...

18 Nisan 2007 Çarşamba - 0:20 | Son Güncelleme : 18 04 2007 - 0:20

Başbakan’dan mitinge ağır eleştiri: Bizim o altı sıfırı attığımız banknottaki milyonlar gibi, bunlar bir alanın yüzölçümünden de bihaber


Başbakan Erdoğan AKP Grubu’nda yaptığı konuşmada 14 Nisan’daki “Cumhuriyeti Mitingi”ni değerlendirdi, rejim tehlikesi uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Sezer’e isim vermeden cevap verdi. Başbakan Erdoğan özetle şöyle konuştu:

Rejim tehlikede olsa: Rakamlarla bazı örnekler vermek istiyorum. 79 yılda GSMH 181 milyar dolara ulaşmışken, biz 4 yılda bunun üzerine 219 milyar dolar koymuşuz. Ve rakam 400 milyar dolar olmuş. 79 senede 181, 4 senede 219 milyar dolar. Arkadaşlar Allah aşkına soruyorum, yani rejimin tehlikede olduğu bir ülkeye rejimin sıkıntıda olduğu bir ülkeye küresel sermaye gelir de girer mi. (Türkiye seninle gurur duyuyor’diye tezahürat atıldı). İstikrar olmasa, güven olmasa, rejim tehlikede olsa bu ülkeye bu gelir mi?

İdeolojilerle çözülmez: Buradan yetmiş milyona sesleniyorum; başımızı iki elimizin arasın alarak düşünmek ve konuşmak durumundayız. Bu iş ideolojilerle çözülmedi, çözülmez. Bedelini bu ülke ağır ödedi. Bu millet artık bu oyuna gelen değil, bu oyunu bozan olacaktır.

Yeri sandık: Demokrasiye inanıyor muyuz? (‘İnanıyoruz’sesleri), laik cumhuriyete inanıyor muyuz, sosyal devlete inanıyor muyuz, hukuk devletine inanıyor muyuz? Ha o zaman bunun yeri sandıktır, sandık.

6 sıfıra benziyor: Bir miting yaptılar. Kim yaptı? işte toplandılar hepsi bir araya geldiler. (Olsun tamam demokratik haktır, hakkınızı kullandınız) Gazetelerle değişik rakamlar aman yarabbim milyonlar. Bu milyon da çok basite indi. Aynen bizim o altı sıfırı attığımız banknottaki milyonlar gibi. Ne kadar uçuk. Yani bunlar bir alanın yüzölçümünden de bihaber. Biz bu işin kompetanıyız. Ömrümüz bu işlerle geçti. Ölçüp biçmekle geçti. Bunları gayet iyi biliyoruz. Başka sermayeniz yok; şimdi günlerce bunu basarsınız yayarsınız.

Bindirilmiş kıtalar: Ama Karadeniz sahil yoluna açılışına gelip bir de onu fotoğraflayıp koysaydılar neyin ne olduğunu gayet iyi görürdüler. 81 vilayetten bindirilmiş kıtalar değil. Tamamıyla o bölgenin insanlarının sevdasını aşkını ortaya koyduğu bir yürüyüştü. İşte gerçekleri ne kadar gizlerseniz gizleyin ama siz Samsunlu, Giresunlu, Ordulu, Artvinli vatandaşıma bunu anlatamazsın. (Bir AKP’li ’Ordu burada’diye bağırdı) Onu da yanlış anlarlar ha, aman.

Parlamento belirleyecek: Şahsıma hakaret edebilirsin, saygı da duymayabilirsin. Ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na saygı duymak zorundasın. Bunun aksini yapamazsın. Zaten oraya çıkacak olanı sen belirlemeyeceksin. Vekaleti almış olan parlamento belirleyecek, parlamento. Değişik bir uygulama yok. Rahatsızlığınız niye? Şimdi çırpındıkça batıyorlar, daha da batacaklar. Niye, çünkü demokrasi hazmedenlerin sistemidir. Laiklik, tüm inanç gruplarına aynı mesafede olanların sistemidir. Sosyal devlet halkının derdiyle dertlenenlerin devletidir. Hukuk devleti hakka hukuka saygısı olanların devletidir.

İki Türkiye yok: İki Türkiye yok, tek bir Türkiye vardır. İki Türkiye resmi çizmek kimsenin, ama kimsenin haddi değildir.

Tahammülsüz: Parlamento çatısı altında bir tane parti olur, o tek parti dönemini yaşadı bu ülke değil mi? Vali ondan, il başkanı ondan, belediye başkanı ondan. İşte o zihniyet demokrasiyi kavrayamaz. işte o zihniyet tahammülsüz bir zihniyettir. Sıkıntıları da zaten oradan geliyor. Milletle uyum sağlayamıyorlar, milletle barışık değiller. Ayrımcı bir kafa yapısına sahipler, sıkıntı buradan geliyor.

Adaylık için 25 Nisan, saat 24’e kadar vaktimiz var

Millet koruyacaktır:En büyük tehdir,siyasi rekabette pozisyon elde edebilmek için sürekli olarak rejimi ve onun yerleşik ilkelerini tartışma gündeminde tutanlardan gelmektedir. Bu rejim gücünü toplumdan almaktadır. Rejimi ve onun ilkelerini bir tehlike karşısında koruyacak olan da yine milletin ta kendisidir. Kimse burada da manevra yapmasın.

Düşüncelerimi duyuracağım: Başkan olarakşahsi düşüncelerimi gerek kendimle alakalı gerekse partimle alakalı süreçle ilgili bütün bu çalışmaların bir özetini halkımıza duyuracağız. Tabii ki bunun zamanlamasını en üst kurulumuz olan MKYK’ımızla birlikte yapacağız. Bu hafta 25 Nisan saat 24’e kadar önem arz ediyor.

TEZGAH BOZULDU: ’Efendim diye açıklamıyorsunuz, hemen açıklayın’ Arkadaşlar her siyasi hareket bir strateji üzere yürür. Bizim de her konuda bir stratejimiz vardır. Bıraksınlar bizim de kendi stratejimizi kendimiz belirleyelim.

Bu süreci AKP başarıyla yönetmiştir ve birçok oyun, birçok tezgah, birçok tuzak bozulmuştur.

ETİKETLER

0