Siyahi Floyd'un ölümüne neden olmakla suçlanan polisin eşinden boşanma davası

AA |  30 Mayıs 2020 Cumartesi - 10:43 | Son Güncelleme : 30 05 2020 - 10:43

ABD'nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd'un ölümüne neden olduğu suçlamasıyla dün tutuklanan polis memuru Derek Chauvin'in eşi, boşanmak istediğini avukatı aracılığıyla duyurdu.


Floyd'un gözaltı esnasında yaşamını yitirmesi ABD kamuoyunda en üst  sıralardaki yerini koruyor.
 
Olayda üçüncü derece cinayet ve adam öldürmekle suçlanan Chauvin'in  eşi Kellie Chauvin'in avukatı tarafından dün geç saatlerde yapılan açıklamada,  "Müvekkilim bayan Kellie, Floyd'un ölümünden büyük üzüntü duymaktadır ve  ailesinin yasını paylaşmaktadır. Aynı zamanda, Derek Chauvin'le evliliğinin feshi  için başvuruda bulunmuştur.'' ifadeleri kullanıldı.
 
Sekula Aile Avukatlık Ofisi imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Bayan  Chauvin'in şu anki evliliğinden çocuğu olmasa da bu zor dönemde, çocuklarının,  ebeveynlerinin ve aile yakınlarının güvenlik ve mahremiyetini saygıyla talep  ediyor." denildi.
 
Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Kellie Chauvin'in boşanma  başvurusunda, polis eşinin siyahi bir vatandaşın ölümüne sebep olmasını gerekçe  gösterdiği belirtildi.
 
Boşanma kararına sosyal medyadan destek
Kellie Chauvin'in polis eşine boşanma davası açmasına sosyal medya  kullanıcılarından da destek geldi.
 
Amerikalı Müslüman aktivist Linda Sarsour, Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, "Minneapolis Polis Memuru Derek Chauvin'in karısı Kellie Chauvin onu  boşadığını açıkladı. Bahsettiğimiz şey bu. Ailenizdeki ırkçılardan boşanın.  Birini öldürene kadar beklemeyin. Kendi ayaklarınız üzerinde durun." ifadelerini  kullandı.
 
Minnesota eyaletinde ölümle sonuçlanan son tutuklama olayının  görüntülerinin sosyal medyada yayılması üzerine, ülkede siyahilere yönelik polis  şiddeti tartışmaları tekrar gündem olmuş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok  şehirde protestolara yol açmıştı.
 
Floyd'un ölümüne sebep olan polis memurlarının hepsinin ağır bir  cezaya çarptırılması ve polis şiddetinin durması için yapılan protestolar ABD'nin  farklı kentlerine devam ederken, Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, birçok  eyalette göstericilerle polislerin karşı karşıya geldiği ve polisin şiddete  başvurduğu görüldü.