Siyahi Floyd'un öldürüldüğü Minnesota'da acil durum ilan edildi

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 1:30 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 1:30

ABD'de polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd'un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde Vali Tim Walz acil durum ilan ettiğini ve olayları yatıştırmak için Ulusal Muhafızları bölgeye sevk ettiğini açıkladı.


Minnesota Valisi Walz, bir basın toplantısı ile eyalet genelinde acil  durum ilan ettiğini ve eyaletin Ulusal Muhafız Birliğini aktive ettiğini duyurdu.
 
Eyaletin Minneapolis kentinde iki gündür devam eden protestolarla  mücadelede bölge polisinin yetersiz kalması üzerine Ulusal Muhafızları harekete  geçirdiğini söyleyen Vali Walz, "Personel ekipmanları tedarik etmek ve mevcut  durumu iyileştirmek için bu kararı haldık." değerlendirmesini yaptı.
 
Protestoların kalabalıklaşması ve bazı bölgelerde yağmaya dönüşmesi  üzerine bugün yerel yöneticiler halka sakinleşme ve barışçıl bir şekilde  protestolarına devam etme çağrısında bulunmuştu.
 
Çağrıların karşılık bulmaması üzerine valinin çareyi acil durum ilan  etmekte ve Ulusal Muhafızları harekete geçirmekte bulduğu kaydedildi.
 
Yaşanan şiddet olayları ve diğer gelişmeler üzerine, bölgedeki otobüs  ve hafif raylı sistemlerin de devre dışı bırakıldığı duyuruldu.
 
Protestolar diğer eyaletlere de sıçradı
 
Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Floyd'un ölümü  üzerine başlayan protestoların diğer bazı eyaletlere de sıçradığı bildirildi.
 
Memphis'te polis binasının dışında toplanan kalabalık, "Adalet yoksa  barış da yok" şeklinde slogan atarken, Los Angeles'ta da protestocuların bir  otoyolu kapattığı kaydedildi.
 
Floyd'un "Nefes alamıyorum" feryadı, polis şiddetini gündeme taşıdı
 
 46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle  Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre  ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye  yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından  kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen  vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada  paylaşılmıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve bir grup protestocu Floyd'un öldürüldüğü kavşakta  toplanarak polis şiddetini protesto etmişti.
 
"Nefes alamıyorum", "Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri" yazılı  dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı  dükkanların camlarını kırmış, bir polis aracına zarar vermiş, polis  protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.
 
Olaya karışan dört polisin işine dün son verilirken, Minnesota Ceza  Muhakemesi Bürosu ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olayı incelemek için  başlattığı iki ayrı soruşturma sürüyor.