Şişli'de 4 yıldızlı otel icra yoluyla tahliye edildi

AA |  28 Temmuz 2018 Cumartesi - 16:19 | Son Güncelleme : 28 07 2018 - 16:21

Şişli'de faaliyet gösteren 4 yıldızlı otel, işletmecisi mülk sahibine kira ödemediği gerekçesiyle icra yoluyla tahliye edilirken, eşyalar yediemin deposuna kaldırıldı.


19 Mayıs Mahallesi Balçık Tarlası Sokak'taki otelin işletmecisi Kazım  Günkan kirayı ödemediği gerekçesiyle avukat Tarkan Önay aracılığıyla icra takibi  başlatıldı, daha sonra da tahliye davası açıldı. Mahkemenin tahliye kararının  ardından çevik kuvvet polisleri eşliğinde oteldeki eşyalar haczedildi.
 
Otelin 245 odasındaki eşyalar bir tıra koyularak yediemin deposuna  kaldırılırken, otelde konaklayan çoğu Arap 280 turist, ödedikleri ücretler  verilerek, bölgedeki başka otellere yönlendirildi.
 
İşletmeci Kazım Günkan'ın avukatı Osman Berk, müvekkilinin, 2013'te  binayı yanmış şekilde aldığını ve otele dönüştürerek 49 yıllık kira sözleşmesi  imzalandığını söyledi. Türkiye turizmine etki eden olumsuzluklar nedeniyle  kiranın bir dönem kur farkından dolayı sözel anlaşmalara rağmen aksadığını  belirten Berk, şunları kaydetti:
 
"Otel şu anda tamamen tahliye ediliyor. İçeride konaklayan çoğu Arap  280 turist, odalarındaki eşyalarla dışarı çıkarılarak tahliye ediliyor. Bir otel  olarak artık faaliyet verilemez hale geldi. Turistler de doluluk sebebiyle yer  sıkıntısı yaşıyor. Gelen rezervasyonlar da iptal edildi. Yaklaşık 200 bin  dolarlık bir alacak nedeniyle turizme katılan ve ülkemize hizmet veren bir tesis  boşa çıkarılmış oluyor. Biz de karşı hamle olarak mal sahibine zararlarımızın  giderilmesi için tazminat davası açacağız."
 
"Turistler yer bulamadıkları için bizlere şu an çok kızgın"
 
Otelin işletmecisi Kazım Günkan, binayı uzun vadeli olarak mal  sahibinden kiraladıklarını ve kontrat yaptıklarını belirterek, 9 milyon 800 bin  dolar yatırım yaptıklarını söyledi.
 
Kontratın başlamasıyla birlikte yaklaşık 2,5 yıl sonra ülkede turizmin  kötüye gitmesi nedeniyle mal sahibiyle indirimli kirada anlaştıklarını anlatan  Günkan, şunları anlattı:
 
"Kontrat üzerindeki 40 bin dolarlık fiyatı bize 25 bin dolara indirdi.  Ama yakın zamanda anlaşmayı iptal ettiğini belirterek tahliye kararı aldırdı. Bu  durumda biz ve ülkemize gelir getiren turistler mağdur edildik. Yaklaşık 280  turist eşyaları dolaplarından kaldırılarak tahliye kararı alındı. Polisle otel  boşaltılıyor. Turistler yer bulamadıkları için bizlere şu an çok kızgınlar.  Mağduriyetleri giderilse de yer sorunları yaşadıkları için çoğu dışarıda kaldı.  Mal sahibi anlaşmaya yanaşmıyor. Bizler de hukuki hamlelerle zararımızı gidermeye  çalışacağız. Görüyorsunuz ülke turizmi açısından skandal bir durum."
 
"Tahliye tarihini bildirmemize rağmen rezervasyon almaya devam etti"
 
Mal sahibi adına tahliye işlemlerini başlatan avukat Tarkan Önay, uzun  zamandır mal sahibinin kontrat edimlerini yerine getirmeyip anlaşmaya uymadığını  ifade ederek, "Daha önce de tahliye kararı almıştık ama ödeme sözüyle kararı  durdurduk. Ama işletmeci ödemeyi yapmadı. Kendisine tahliye tarihini bildirmemize  rağmen rezervasyon almaya devam etti. Bizler de anlaşmanın gerekleri yerine  getirilmediği gerekçesiyle icra yoluyla ilgili mahkemeden tahliye kararı  çıkarttık. Şu anda oteldeki mağdur turist müşterinin zararını işletmecinin  ödemesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

ETİKETLER