Sinop'ta arkeologları şaşırtan iskelet!

AA |  17 Temmuz 2019 Çarşamba - 16:08 | Son Güncelleme : 17 07 2019 - 16:08

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle sürdürülen Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan ve 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti, bulunduğu mezara yatırılış şekliyle kazı heyetinde şaşkınlığa yol açtı.


Sinop'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl  önce başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan ve 200 yıllık  olduğu tahmin edilen insan iskeleti, bulunduğu mezara yatırılış şekliyle kazı heyetinde şaşkınlık yarattı. 
 
Bakanlık desteğiyle sürdürülen Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazının  bu yıl yapılacak bölümü başladı.
 
Bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere  ulaşılan kazıda bu yıl yapılacak kazı çalışmalarıyla yeni bulgulara ulaşılması  hedefleniyor.
 
"İlk kez böyle bir yatışa rastladık"
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim  Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, kazının 30 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini söyledi.
 
On yıllık süreçte çok önemli eserleri ortaya çıkardıklarını vurgulayan  Köroğlu, bu dönemki kazı çalışmalarının hemen başında çok ilginç bir insan  iskeleti ile karşılaştıklarını belirtti.
 
 
"Rum Ortodoks cemaatinden biri olduğunu düşündüğümüz kişinin mezara  yatırılış şekli ilk kez rastladığımız bir durum." diyen Köroğlu, kişinin mezara  elleri kafasının arkasına konulmuş şekilde yerleştirildiğine dikkati çekti.
 
"Herhalde keyfine düşkün biriydi"
 
Prof. Dr. Köroğlu, "Daha önce hiç karşılaşmadığımız bir yatış şekli.  Bireyin elleri kafasının arka kısmına konulmuş ve gayet rahat bir şekilde  uzanmış. Herhalde yaşarken keyfine düşkün biriydi ki bu şekilde de gömülmüş.  Anladığımız kadarıyla bireyin günlük hayatıyla ilişkili bir yatış şekli söz  konusu. Açıkçası daha önce rastlamadığımız bir durum. Gerçekten çok ilginç." diye  konuştu.
 
Köroğlu, iskeletin Çorum Hitit Üniversitesine gönderilerek orada  inceleneceğini aktardı.
 

ETİKETLER