Sınırları zorlayacak bir performans

25 Haziran 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 25 06 2016 - 2:30

Damon Albarn ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Pazartesi akşamı kültürel bir buluşma için bir araya geliyor.


 
23. İstanbul Caz Festivali, Pazartesi akşamı 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde büyük bir müzik buluşmasıyla başlıyor. Akasya sponsorluğunda gerçekleşecek konserde, Blur ve Gorillaz’ın yaratıcı beyni, rock müziğin en üretken isimlerinden Damon Albarn, üyeleri dünyanın farklı ülkelerine dağılmış 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile beraber dinleyicilerle buluşuyor. 
 
 
Festivalin açılışını yapacak, farklı kültür, ses ve müziklerin bir araya geleceği gecede dünya müziğinin en seçkin temsilcileri arasında yer alan Rachid Taha, Julia Holter, Baaba Maal, Bassekou Kouyaté gibi konuklarla birlikte sahnede olacak. 
 
Bu en kapsayıcı konserinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle  gerçekleşen özel bir işbirliğiyle izleyiciler arasında Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin de yer alması sağlanacak. Bu girişim, İstanbul Caz Festivali’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile yaptığı ortak çalışma ile gerçekleştirilecek. 
 
300 MÜLTECİ KONSERİ İZLEYECEK
 
 
Konser kapsamında, BMMYK’nın ve uygulama ve operasyonel ortağı olarak mültecilerle çalışan STK’ların (Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, International Medical Corps, International Middle East Peace Research Center, Hayata Destek Vakfı) işbirliğiyle, yaklaşık 300 mültecinin konsere katılımının  sağlanması hedefleniyor. Ayrıca UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Türkiye Milli Komitesi Suriyeli çocukların eğitimi ve desteklenmesi için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vermek üzere konser alanında bulunacak. Diğer yaşamsal ihtiyaçlara ek olarak kültür ve sanat hayatına katılımın da vazgeçilmez bir hak ve gereksinim olduğu inancıyla başlatılan bu girişime destek veren STK’lar aracılığıyla, konseri birlikte tecrübe edecek izleyiciler arasında iyileştirici ve birleştirici bir diyalog imkânının yaratılabilmesi amaçlanıyor.  
 
SÜRPRİZ KONUK İSE CEZA
 
 
Bu özel gecede Damon Albarn ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’na Türkiye’nin en önemli rap sanatçılarından Ceza eşlik edecek. Ceza, Türk rap dünyasının yükselişinde büyük payı olan sanatçılardan. Daha önce Fatih Akın’ın İstanbul’un müzik çehresini anlatan “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” belgeselinde yer almıştı. 
 
Ceza aynı zamanda bu yıl Macaristan’ın uluslararası festivali Sziget’de de sahne alacak.
 
BAŞLANGIÇ ŞAM’DA OLMUŞTU
 
 
Damon Albarn ile ilk kez 2008’de Şam Opera Evi’nde birlikte çalan İssam Rafea önderliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Gorillaz’ın Plastic Beach albümünde yer alan ‘White Flag’ parçasında da Damon Alborn’la işbirliğini sürdürdü. Ekip, Suriye ve Lübnan’ı da kapsayan turnesinde de Gorillaz’a eşlik etti. Damon Albarn, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenleri, 14-18 NOW başlıklı projenin bir parçası olarak yeniden bir araya getirdi. Gorillaz ve The Good, The Bad and The Queen projeleri de dahil olmak üzere Damon Albarn ile 20 seneyi aşkın süredir beraber çalışan Mike Smith, bu projenin de müzik direktörülüğünü üstleniyor. Brian Eno, Metronomy ve Django Django üyeleri ile Mouse on Mars’dan Andi Toma gibi ünlü isimlerin de yer aldığı Africa Express projesi bugüne kadar birçok yaratıcı konser ve projeye imzalarını attı.

ETİKETLER