Sınırdaki birçok ilçeye roket atıldı! Yaralılar var

AA |  10 Ekim 2019 Perşembe - 14:10 | Son Güncelleme : 10 10 2019 - 15:41

Suriye'de YPG/PKK'lı teröristlerce işgal edilen bölgelerden atılan havan ve roketatar mermilerinin Şanlıurfa'nın Akçakale, Birecik ve Ceylanpınar ilçeleri ile Mardin'in Nusaybin ilçesindeki bazı noktalara isabet etmesi sonucu 9 kişi yaralandı.


Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu  yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince  (TSK) Suriye Milli Ordusu ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör  örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı devam ediyor.
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, YPG/PKK'lı teröristlerce  işgal edilen bölgelerden, harekatın başladığı saatlerden bu yana atılan havan ve  roketatar mermileri Şanlıurfa'nın Akçakale, Birecik ve Ceylanpınar ilçeleri ile  Mardin'in Nusaybin ilçesindeki bazı noktalara isabet etti.
 
Roket ve havan mermilerinin isabet ettiği yerleşim yerlerinden  Nusaybin'de 5, Ceylanpınar'da 2, Birecik'te de 2 olmak üzere yaralanan 9 kişi  tedavi altına alındı.
 
ÇOCUKLAR YARALANDI
  
YPG/PKK işgalindeki Rasulayn'dan ateşlenen uçaksavar mermileri,  Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 3 eve isabet etti.
 
Saldırı sırasında evlerinde oynarken yaralanan 13 ve 15 yaşlarındaki  iki kardeş, Ceylanpınar Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.
 
Bölgede tedbir alan güvenlik güçleri, olay yerinde inceleme yaptı.  Saldırının ardından terör unsurlarının bulunduğu bölgelere obüs atışı sesleri  duyuldu.
 
BİRECİK'E HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ
 
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin Suriye sınırındaki Eşme Mahallesi'ne  atılan havan mermisinin bir otomobile isabet etmesi sonucu biri çocuk, 2 kişi  yaralandı.
 
Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince Birecik Devlet Hastanesine  kaldırıldı.
 
Terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bir bölgeden Akçakale ilçesine  de 3 havan mermisi atıldı. Saldırıda ölen veya yaralanan olmazken, bazı evlerde  hasar oluştu. Güvenlik güçleri bölgede inceleme yaptı.
 
NUSAYBİN'DE 5 KİŞİ YARALANDI
 
Harekatın başladığı saatlerden bu yana Nusaybin'e 130 roket atışı  yapıldığı belirlendi. Atılan roketatar mermilerinin çoğu boş arazilere düşerken,  bazıları da evlere isabet etti. Roketlerin isabet ettiği bazı evlerde hasar  meydana geldi.
 
Saldırılarda hafif yaralanan 5 kişi, kaldırıldıkları Nusaybin Devlet  Hastanesindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.
 
4 İLÇEDE EĞİTİME ARA VERİLDİ
 
Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Şanlıurfa'nın sınır ilçelerindeki  okullar iki gün tatil edildi.
 
Bu kapsamda Akçakale, Ceylanpınar ve Suruç ilçelerindeki tüm  okullarda, Birecik'te ise sınıra yakın bölgelerdeki okullarda perşembe ve cuma  günü eğitime ara verildi.
 
Mardin'de ise Nusaybin ilçesindeki tüm okullarda, Kızıltepe ilçesinde  de sınıra yakın Şenyurt ve Akdoğan mahallelerinde bulunan okullarda eğitime iki  gün ara verildiği açıklandı.
 
ZEYTİN DALI HAREKATI'NDA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ  
 
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin'e düzenlenen ve terör örgütü  YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzey batısındaki varlığını sona erdiren Zeytin Dalı  Harekatında, işgalleri altındaki bölgeden Hatay ve Kilis'teki sivilleri hedef  alan teröristler, ateşledikleri roket ve havanlarla 7 kişinin ölümüne, 113  kişinin yaralanmasına neden olmuş, teröristler harekat süresince Hatay'a 60,  Kilis'e ise 34 roket ve havan topu ile saldırıda bulunmuştu.
 
'SİVİL VATANDAŞLARIMIZ YARALANDI'
 
MSB tarafından yapılan açıklamada, "PKK/PYD-YPG'li teröristlerin ülkemizdeki sivil yerleşim  yerlerine yaptığı havan/roket saldırılarında masum sivil vatandaşlarımız  yaralandı." denildi.