Şimdi de ’Momo’ tehlikesi!

31 Temmuz 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 31 07 2018 - 2:30

Dünya çapında çok sayıda intihar olayı ile adı duyulan Mavi Balina isimli oyundan sonra ona çok benzer Momo oyunu endişe yarattı.


Mesajlaşma platformu Whatsapp üzerinden yayılan ‘Momo’ ailelerin yeni korkusu oldu. Özellikle de Latin Amerika’da yetkililer soluk renkli, şeytani bakışlı bu yüzün telefon ekranında belirip kullanıcılara meydan okumasına karşı alarma geçmiş durumda. Meksika’da internet üzerinden işlenen suçları soruşturan polis birimi, Momo’nun bir sosyal medya grubu olarak başladığını açıklıyor: 
Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Birçok kullanıcı Momo’ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor.
 
Polis uyardı
 
Meksika siber suçlar polisi, Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını Momo oyununa katılmama konusunda uyarı yayımladı. Ancak oyun Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak, ABD, Fransa ve Nepal’e kadar yayılmış durumda. İspanya polisi de konu ile ilgili devreye girerek, sosyal medya kanalları üzerinden gelecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulundu. Tıpkı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter mesajları aracılığıyla konu ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyor.
Polis, #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketi altında, kullanıcılara Momo’dan uzak durma ve aptalca trendlerin WhatsApp üzerinden yayılmasını engelleme çağrıları yapıyor. Ancak tüm bu uyarılara karşın Momo’nun ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına dair halen kesin bir bilgi bulunmuyor.
 
NASIL ORTAYA ÇIKTI
 
İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit’te en çok okunanlar arasında, “WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde: İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.
 
İŞTE TEHLİKELERİ
 
- Kişisel bilgileriniz çalınabilir.
- Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor.
- Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor.
- Kişilerden zorla para elde edilebiliyor.
- Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor.
- Momo oyunu hali hazırda 2017’den bu yana birçok genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı. Rusya’da yaratılmasına karşın Mavi Balina oyunu kısa sürede sosyal medya aracılığı ile dünyaya yayıldı. 

ETİKETLER