Şile ve Kilyos kiteboard cenneti

13 Ağustos 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 13 08 2017 - 2:30

Kiteboard efsanelerinden Red Bull sporcusu Ruben Lenten, Local Hero Tour Kite kapsamında Türkiye’ye geldi ve sorularımızı cevaplandırdı.


Herkes futbolcu, basketbolcu gibi popüler sporları seçer, sen uçurtma sörfüne nasıl başladın?                  
 
Sahile çok yakın bir yerde yetiştim ve uçurtma sörfünü 8 yaşında tercih ettim. On iki yaşıma geldiğimde ilk şişirilebilir uçurtma sörfümü aldım ve suya çıktım. Aslında komik, çünkü ilk başta ayağa kalkmam ve uçurtmayı kullanmam 3-4 ayımı aldı. Ancak kısa zamanda alıştım ve kariyerim bu şekilde başladı. 
 
Hayatını etkileyen çok önemli bir olayla karşılaştın ve kansere yakalandın. Hiç umutsuzluğa kapıldığın oldu mu?
 
Bunun sonum olduğunu düşünmüştüm. Ama 30 litre kemoterapi hayatımı kurtardı. Başlangıcından sonra kendimi hayatta kalma mücadelesi içerisine soktum ve pozitif düşünmeyi korudum. Bu macera, öğrendiğim ve deneyimlediğim şeylere şükreden bir insan olmamı sağladı.
 
Türkiye’deki sporu nasıl değerlendiriyorsun? 
 
Bozcaada muhteşem bir yer. İstanbul’da da Kilyos ve Şile’de rüzgar çok iyi adeta bir kiteboard cenneti. Ayrıca çok güzel plajlar var. Yani etrafında iyi bir topluluk olunca, aslında bütün yerlerde sörf yapmak benim için eğlenceli. Bazı yerlerde tabii ki daha iyi rüzgar var ama o günün şartlarına da bağlı bir durum.