• »
  • Gündem Haberleri »
  • Sildenafil nedir, hangi sağlık problemlerine yol açıyor? | Neden çikolatada Sildenafil Sitrat kullanılıyor?

Sildenafil nedir, hangi sağlık problemlerine yol açıyor? | Neden çikolatada Sildenafil Sitrat kullanılıyor?

15 Şubat 2020 Cumartesi - 13:45 | Son Güncelleme : 15 02 2020 - 13:45

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan hileli ürünler listesinde birçok çikolatada sildenafil maddesi tespit edildiği görülüyor. Tehlikeli sağlık problemlerine yol açan sildenafil maddesi, Tarım Bakanlığı’nın ifşa listesinden sonra yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Sildenafil Sitrat maddesi özellikle çikolata ve enerji içecekleri gibi ürünlerde kullanılıyor. Peki Sildenafil nedir? Sildenafil Sitrat zararları nelerdir?


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan hileli ürünlerde Sildenafil Sitrat isimli madde tespit edildi. Enerji içecekleri ve çikolata gibi ürünlerde bulunan "Sildenafil" isimli madde, tehlikeli sağlık problemlerine yol açıyor ve birçok zararı bulunuyr. Pek, Sildenafil Sitrat zararları nelerdir? Sildenafil kullanan kişilerde hangi sağlık problemleri çıkıyor?

SİLDENAFİL NEDİR?

Sildenafil, sertleşme bozukluğu, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu durumları, kan damarlarını gevşeterek tedavi eder. İlacın yan etkileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görüş ve düşük kan basıncını (tansiyonu) görüşebilir.  

Sidenafilin aksiyon mekanizması, genelde hücreler içinde çeşitli reaksiyonları hızlandıran fosfodiesteraz adlı enzimini engellemektir. Bu enzim engellendiğinde niktrik oksit adındaki kimyasal türün seviyeleri artar. Bu kimyasal vücudun çeşitli bölgelerindeki kan damarlarının rahatlamasına destek olur.

SİLDENAFİL ZARARLARI NELERDİR (HANGİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE NEDEN OLUYOR?)

Sildenafil, cGMP-spesifik fosfodiesteraz tip 5'in (PDE5) oral etkili, güçlü ve selektif bir inhibitörüdür. Sildenafil, bu etkisiyle korporal düz kaslarda cGMP konsantrasyonunu arttIrarak, nitrik oksitin gevşetici etkisini güçlendirir. Cinsel uyarI ile salInan nitrik oksit guanilat siklaz aktivasyonunu arttırır ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) sentezine neden olur. cGMP düz kas relaksasyonunu sağlar ve bu durum artmış arteryel akım ve korporal veno-oklüzyon ile sonuçlanır.

Sildenafil kullanan kişilerde vücudun diğer bölgelerinde de atardamarlarda genişlemeler olacaktır. Bu etki nedeniyle de baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. İlacın diğer yan etkileri şunlar olabilir: Görmede bulanıklaşma, midede yanma, yüzde kızarma, burun akıntısı, burun kanaması ışığa karşı hassasiyet. Yan etkiler doz yükseldikçe artmaktadır.

ÇİKOLATALARDA NEDEN KULLANILIR?

Sidenafil çikolatalarda ‘'enerji yüklemesi' yapılsın diye konuşmaktadır. Çikolatayı yiyen kişi, enerji alacağından o çikolatayı almayı sürdürecektir.