Sigara kullanımı kadınlarda idrar kaçırma problemini tetikliyor

AA |  08 Kasım 2019 Cuma - 17:48 | Son Güncelleme : 08 11 2019 - 17:50

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, sigara kullanımının kadınlarda idrar kaçırma problemini tetiklediğini söyledi.


Sigara kullanımı kadınlarda idrar kaçırma problemini tetikliyor. Trakya Üniversitesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim  Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, Sağlık Bilimleri Fakültesi Toplantı Salonu'nda  düzenlenen "Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu: Önlenmesi ve Korunmaya Yönelik  Öneriler" başlıklı toplantıda, idrar kaçırma (üriner inkontinans) probleminin,  karın içi ve üreme organlarına destek olan pelvik taban yapı fonksiyonlarında  bozulma sonucu ortaya çıktığını belirtti.
 
İdrar kaçırmanın, her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar  tutamama durumu olduğunu belirten Süt, kadınlarda idrar kaçırma probleminin yaş  ilerledikçe daha sık görüldüğünü dile getirdi.  Süt, bu problemin pek çok faktöre bağlı olarak geliştiğini, sigara  kullanımının da idrar kaçırmayı tetikleyen önemli etkenlerden olduğunu dile  getirdi.Sigaranın birçok konuda zararlarının olduğunu anımsatan Süt, şunları  kaydetti: "Sigara içilmemeli ve içiliyorsa bırakılmalıdır. Sigara kullananlarda  tekrarlayan kronik öksürük, karın içi basıncı artırarak idrar kaçırmayı  kolaylaştırıyor. Nikotin, mesane kasılmalarını artırarak acil sıkışma hissine  neden olur. Sigara ayrıca östrojen miktarında azalmaya yol açarak kolajen  sentezini olumsuz etkilediğinden pelvik taban desteğini azaltır. Sigara kullanımı  idrar kaçırmayı tetikliyor."Doç. Dr. Süt, idrar kaçırma probleminin önlenmesi için egzersiz  yapılması ve bu durumu artırdığı düşünülen içecek ve yiyeceklerden kaçınılması  gerektiğini kaydetti.